Надання додаткових відпусток під час війни

Відповідно до статті 12 Закону № 2136-ІХ у період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні.
Державна служба України з питань праці роз’яснює, що додаткові відпустки під час дії воєнного стану надаються без обмежень.
Так, Законом України «Про відпустки» передбачено такі види додаткових відпусток:
- щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці (стаття 7);
- щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці та її тривалість (стаття 8);
- додаткові відпустки у зв’язку з навчанням, творча відпустка, відпустка для підготовки та участі в змаганнях, додаткова відпустка окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам революції гідності (р. ІІІ, статті 13 - 16).
Отже, норми спеціального закону № 2136-ІХ щодо трудових відносин під час війни не обмежує права працівника на одержання щорічних додаткових та інших відпусток, передбачених законодавством.
У той же час, у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Звертаємо увагу, що педагогічні працівники мають право на матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки під час дії воєнного стану згідно з державними гарантіями, встановленими статтею 57 Закону України «Про освіту».
Юридичний відділ ЦК Профспілки