Щодо видачі (пересилання) трудових книжок за зверненням працівників за кордон

Раніше абзац 4 пункту 2 Переліку вкладень, заборонених до пересилання у поштових відправленнях містив заборону на пересилання трудових книжок у міжнародних поштових відправленнях. 12 вересня 2024 року була прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2024 № 1045, якою були внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 і від 8 вересня 2023 р. № 958, яка набрала чинності з 12 вересня 2024 року. Згідно внесених змін до пункту 26 Правил надання послуг поштового зв’язку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 пересилання за межі України дозволів на право носіння зброї, трудових книжок, військових квитків, документів, що посвідчують особу, здійснюється виключно у реєстрованих міжнародних поштових відправленнях. Таким чином заборона на пересилання трудових книжок за межі України з 12 вересня 2024 року не діє.
Водночас нове правило дозволяє пересилання трудових книжок за кордон лише у міжнародних відправленнях, що реєструються. Відправлення, що реєструються приймаються з видачою квитанції, проходять реєстрацію на різних етапах пересилання і вручаються одержувачу під розписку.
Відповідно до вимог п. 4.2 розділу 4 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 № 58, пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника.
Можливий Алгоритм дій щодо передачі трудової книжки працівнику, що перебуває за кордоном.
1. Визначення підстави для передачі
- Працівник звільнився і потребує трудову книжку.
- Працівник хоче отримати трудову книжку для інших цілей.
2. Оформлення запиту працівником
Працівник подає письмову заяву (скан або електронний варіант із кваліфікованим електронним підписом – КЕП) про бажання отримати трудову книжку із наданням згоди на пересилання трудової книжки поштою у якій окремо вказує:
спосіб доставки
адресу за кордоном.
3. Перевірка та оформлення документації роботодавцем
Роботодавець перевіряє наявність підстав і надання згоди на пересилання трудової книжки поштою..
4. Уточнення способу доставки, оформлення відправлення.
Пересилання трудових книжок за кордон повинне здійснюватися виключно у міжнародних відправленнях, що реєструються.
Важливо перевірити правильність адреси, зазначеної працівником.
5. Підтвердження отримання
Зберегти квитанцію та відстеження доставки.
ВАЖЛИВО!
Рекомендовано перевірити, чи вся інформація про стаж внесена до Електронного реєстру Пенсійного фонду України. Працівник може самостійно отримати довідку через портал ПФУ (portal.pfu.gov.ua ).