6 фраз, які не варто говорити колегам
Опитування Work.ua про те, які основні причини, окрім фінансових, спонукали українців звільнитися у 2021-2022 роках, показало, що крім кар’єрного зростання та вигорання важливим фактором, на який спираються шукачі, є колектив.
Так воно і є. Набагато приємніше перебувати в компанії людей, де вас поважають і довіряють вашим рішенням. А для цього варто дотримуватися певних негласних правил, які допоможуть налагодити приятельські взаємини з колегами та здобути репутацію приємної товариської людини.
Work.ua підготувала для вас найгостріші фрази та запитання, які можуть занапастити добрі відносини всередині колективу. Радимо уникати їх не лише у спілкуванні зі співробітниками, а й в особистому житті.
1. «Тобі 30, і ти досі незаміжня?»
Ця фраза могла б очолювати топ нетактовних і недоречних запитань. Усе, що стосується особистого життя, краще залишати за межами офісу. Особливо якщо колеги самі не горять бажанням посвячувати вас у свої проблеми. Якщо ви не бажаєте стати співробітником, з яким ніхто не хоче мати справи, стежте за тим, про що говорите і які запитання ставите на роботі.
Звичайно, ви можете підтримати розмову про дітей, домашніх тварин, хобі й таке інше, якщо напевно знаєте, що це нікого не зачепить і не скривдить. Та краще тримати невелику дистанцію.
2. «Ти маєш стомлений вигляд»
З одного боку, така фраза здається абсолютно невинною і навіть демонструє увагу та турботу. Але це лише здається. Насправді це зовсім не турбота, а справжнісінька нетактовність.
Якщо ваш колега виконав велику роботу і витратив на неї багато сил, підбадьорте його чи її. Скажіть «ти так здорово попрацював і заслужив відпочинок». Але якщо людина має стомлений вигляд через особисті проблеми, відсутність нормального сну або після хвороби, краще промовчте. Зробіть їй каву або міцний чай, запропонуйте трохи зібратися з думками та кілька хвилин відпочити, перш ніж взятися за справи.
3. «Ви тільки подивіться у когось нова сукня…»
Та інші недоречні компліменти, сказані на людях, можуть спричинити неоднозначну реакцію. Якщо ви хочете сказати колезі щось приємне, зробіть це наодинці. Не варто звертати увагу всіх співробітників на чиюсь нову сукню, гарну зачіску, оригінальний манікюр та інші нюанси. Людина, якій ви робите «комплімент», може почуватися ніяково.
Сюди ж можна віднести зауваження щодо зовнішнього вигляду («у тебе розстебнувся гудзик» або «розтріпалися локони»). Скажіть це тихо на вушко або напишіть у месенджер, щоб нікого не бентежити.
4. «Ти дурний/у тебе немає таланту/ти ні на що не здатний»
Такі фрази не просто образливі та неприпустимі, вони несуть згубний ефект для роботи компанії. Навіть якщо колега неправильно склав звіт, написав погану статтю, зіпсував важливу деталь — ніколи не опускайтесь до особистих оцінок. Оцінювати можна лише роботу, а не людину, яка її виконала. Скажіть краще: «Твоя стаття не справила ефекту, ти можеш краще» або «Ти спрацював неакуратно, тому деталь зламалася, і все доведеться починати з нуля». Так ви уникнете конфлікту і допоможете колезі побачити свої помилки.
5. «Ти знову на лікарняний? Та що з тобою не так?»
Запам’ятайте — запитання, які стосуються здоров’я колег, мають стати для вас табу. Така увага скидається на недоречну цікавість. Якщо ви хочете виявити щиру турботу, запропонуйте свою допомогу, коли її потребують. Але не варто випитувати історію хвороби та інші подробиці.
Те саме стосується вашого здоров’я. Не треба всім розповідати про радикуліт, що дошкуляє, або гастрит, що загострився. Зрештою, на роботі ви повинні залишатися професіоналом, а не пацієнтом поліклініки.
6. «Скільки ти отримуєш?»
Якщо на вашому підприємстві інформація про розмір зарплати співробітників не розповсюджується відкрито, на це є причини. Не варто порушувати подібні обговорення всередині колективу. На вашу зарплату впливає винятково ваш професіоналізм, досвід та кваліфікація. І точно не те, скільки отримують інші. Тому постарайтеся вгамувати свою цікавість і зосередьтеся на власній ефективності.
Якщо ви хочете підтримувати приємну атмосферу в колективі, дотримуйтесь цих простих порад від Work.ua. Так ви точно не станете токсичним співробітником, з яким ніхто не хоче мати справ.