Як правильно оформити працівника на роботу не порушуючи законодавство

До головного державного інспектора Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці Ірини Смирнової звернувся переселенць з Донецької області, пан З., з питання можливого працевлаштування, якому роботодавець запропонував попрацювати деякий час без оформлення трудових відносин на час випробувального терміну.
Інспектором праці було надано всі необхідні роз’яснення з поставленого питання та проінформовано про негативні наслідки неоформленої праці. Адже до Держпраці надходять звернення громадян зі скаргами на дії недоброчесних роботодавців, які використовують працю незадекларованих працівників під приводом випробування, а потім не виплачують їм заробітну плату за цей час, або виплачують її в меншому розмірі, відраховучи так звані «штрафи», не сплачують за найманих працівників ЄСВ та податків, відповідно працівники втрачають право на отримання страхових виплат (з тимчасової непрацездатності, на випадок безробіття та ін.) та свій страховий стаж.
Усіх цих неприємностей можна уникнути, якщо вимагати від роботодавця належного оформлення трудових відносин при працевлаштуванні, укладання трудового договору у відповідності до вимог чинного законодавства.
Кодексом законодавства про працю України передбачено, зокрема, умови працевлаштування з випробувальним терміном.
Відповідно до статті 26 КЗпП України при укладеннi трудового договору угодою сторiн може бути обумовлене випробування з метою перевiрки вiдповiдностi працiвника роботi, яка йому доручається. Частиною другою статті 26 КЗпП України передбачено, що у період випробування на працівника поширюються всі вимоги і гарантії законодавства про працю. Уклавши трудовий договір з найманим працівником, роботодавець зобов’язаний виплачувати йому заробітну плату у розмірі, не нижчому, ніж встановлену державою на час працевлаштування мінімальну заробітну плату, проводити відрахування ЄСВ та податків, а також забезпечувати працівнику умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Також, посадовою особою було зауважено, що з 24.03.2022 р. набув чинності Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX, яким визначено, зокрема, особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану, а саме:
- у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору;
- під час укладення трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.
Посадовець також повідомила, що з метою перевiрки вiдповiдностi працiвника роботi, яка йому доручається, роботодавець може укласти з новим працівником, як варіант, строковий трудовий договір у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.