Як конспектувати: 6 способів робити ефективні записи

Дуже часто нам доводиться мати справу з конспектом. Деякі люди не надто переймаються та конспектують абияк, інші – нотують все, що чують, виділяючи кожну репліку іншим кольором. Звісно, немає правил щодо того, як треба конспектувати, але існують способи, які допомагають це робити швидко й ефективно. Онлайн-журнал The Point пропонує ознайомитись із найбільш дієвими.
Метод ментальних карт
Дуже популярна та дієва техніка, котру розробив американський психолог і телеведучий – Тоні Бьюзен. Підходить для конспектів, планування та брейнстормінгів.
У центрі аркуша розмістіть головну мету/центральне поняття, від якого робіть відгалуження (можна у вигляді стрілок) з ключовими словами, які стосуються головної мети. Розлогі речення писати не варто, оскільки це знизить рівень пригадувань, асоціацій.
Цікаво
- Учні початкових класів окремих європейських шкіл користуються даним видом конспектування, адже він – обов’язковий.
- У США деякі керівники компаній можуть взяти на роботу кандидата лише в разі, якщо він володіє технікою ментальних карт.
Метод індексів
Через велику кількість інформації та сотні списаних сторінок ми губимось в конспекті, витрачаємо багато часу, щоб знайти необхідне. Аби схожих ситуацій було менше, рекомендуємо використовувати метод індексів, який передбачає користування візуальними засобами, зокрема графіками, таблицями, рамками, стрілками, пунктуаційними знаками, які допоможуть сприймати й шукати написаний матеріал. Можете використовувати їх в тексті або на полях, позначаючи важливе чи незнайоме поняття.
Метод течії
Дану техніку розробив Скотт Янг – канадський журналіст і письменник. Головною метою є активна участь реципієнтів у сприйнятті матеріалу, отримання в найкоротші терміни великої кількості інформації.
Конспектуючи, не пишіть дослівно за лектором. Поміркуйте й занотуйте лише ключові моменти, які можете доповнити своїми словами. Але надто захоплюватись доповненнями, думками не потрібно, щоб конспект не перетворився на потік свідомості.
Важливо. Даний метод підходить не для всіх лекцій. Будьте уважними, коли записуєте точні дані.
Метод нумерації
Найпростіший спосіб ведення записів, який тренує чіткість мислення, структурованість і лаконічність думок. Суть його полягає в тому, що потрібно записувати кожне речення з нового рядка, щоразу нумеруючи його. Щоб показати зв’язок між думками, можете посилатись в одному реченні на інше, наприклад, «Див. № 34».
Метод Білла Гейтса
Техніка розроблена американським підприємцем і громадським діячем, який дотепер активно нею користується. Перед початком роботи розділіть аркуш паперу на кілька квадратів (наприклад, чотири). Далі подумайте, що в них буде написано, наприклад, дати, біографія, формули, імена, і переходьте до заповнення. Даний метод допоможе логічно впорядкувати інформацію, яку буде легко потім знайти.
Цікаво. Деякі науковці вважають, що Білл Гейтс видозмінив техніку Корнелла (див. наступний пункт).
Метод Корнелла
Дуже популярний спосіб конспектування серед американських студентів. Його запропонував професор Корнельського університету – Вальтер Паук.
Розділіть аркуш паперу на три частини: перша (більша) – для конспектування; друга (менше поле зліва) – для нотаток опісля лекції: важливих ідей, питань, візуальних знаків; третя (невелике місце знизу) – для стислого змісту сторінки.
Цікаво. У навчальних закладах США даний метод хочуть зробити обов’язковим для освоєння учнями.
Конспектування – це мистецтво ефективного сприйняття інформації. Оскільки способів, як краще це зробити, є багато, вибирайте той, який підійде саме вам.