Приймаємо на роботу водія: є особливості

Прийняття на роботу водія має свої особливості, зазначає balance.ua. У консультації розповідається: які документи повинен пред’явити майбутній працівник роботодавцеві під час працевлаштування, який режим роботи водіїв і як часто вони повинні проходити медичні огляди.
ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОВИНЕН ПОДАТИ ПРЕТЕНДЕНТ НА ПОСАДУ ВОДІЯ?
Під час прийняття на роботу водієм кандидат повинен подати роботодавцеві (ст. 24 КЗпП):
- паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
- довідку органу ДПС про присвоєння ідентифікаційного номера (реєстраційний номер облікової картки платника податків) (п. 63.6, 70.12 Податкового кодексу);
- трудову книжку (за наявності) або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Такі відомості майбутній працівник може отримати в територіальному органі ПФУ відповідно до розд. V Положення, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.14 р. № 10-1. Ці відомості надаються в паперовій або електронній формі (через портал електронних сервісів ПФУ, для цього потрібно мати кваліфікований електронний підпис);
- документ про освіту. Наш майбутній працівник для підтвердження своєї кваліфікації повинен пред’явити водійське посвідчення з відповідною категорією, що дає йому право керувати транспортним засобом (далі – ТЗ). Під час визначення категорії водія для керування тим чи іншим ТЗ слід керуватися ст. 15 Закону від 30.06.93 р. № 3353-XII «Про дорожній рух» і постановою КМУ від 08.05.93 р. № 340. Наприклад, для керування вантажним автомобілем вантажопідйомністю понад 7 500 кг водій повинен мати категорію «С»;
- документ про стан здоров’я, виданий медустановою;
- військово-облікові документи. У даному питанні необхідно керуватися ч. 5 ст. 34 Закону від 25.03.92 р. № 2232-XII «Про військовий обов’язок та воєнну службу» і Порядком, затвердженим постановою КМУ від 07.12.16 р. № 921 (далі – Порядок № 921). Документ, який повинен подати майбутній працівник, залежить від його статусу: військові квитки та тимчасові посвідчення – для військовозобов’язаних або посвідчення про приписку до призовних дільниць – для призовників (п. 16 Порядку № 921).
ЯКИЙ ПОРЯДОК ДОКУМЕНТАЛЬНОГО ОФОРМЛЕННЯ НА РОБОТУ ВОДІЄМ?
Оформлення на роботу здійснюється у звичайному порядку:
1. Працівник пише заяву про прийняття на роботу.
2. Роботодавець видає наказ про прийняття на роботу, з яким знайомить працівника під підпис. Наказ складається або за типовою формою № П-1, затвердженою наказом Держкомстату від 05.12.08 р. № 489, або в довільній формі із зазначенням усіх необхідних реквізитів.
Якщо є необхідність, то за угодою між працівником і роботодавцем працівникові встановлюється випробний строк. Тоді таку умову потрібно відобразити в заяві працівника та наказі про його прийняття на роботу.
3. До органу ДПС подається повідомлення про прийняття нового працівника за формою, затвердженою постановою КМУ від 17.06.15 р. № 413 (далі – Постанова № 413).
ВажливоПам’ятайте! Подати це повідомлення потрібно до моменту, коли ваш працівник стане до роботи. |
4. Якщо працівник виявить бажання оформити трудову книжку, роботодавець вносить до неї запис про прийняття на роботу.
Текст наказу про прийняття може бути таким:
ПРИЙНЯТИ: СМАЙЛЕНКА Віталія Андрійовича, за основним місцем роботи, водієм автотранспортного засобу із 01 жовтня 2021 року з випробувальним строком один місяць, з окладом – 10 000 грн згідно зі штатним розписом. Підстава: заява Смайленка В. А. від 30.09.21 р. Директор ТОВ «АГРО-плюс» (підпис) Анатолій СЕРГІЄНКО З наказом ознайомлений: 30.09.21 р. (підпис) Віталій СМАЙЛЕНКО |
Найменування роботи, професії, посади працівника повинне відповідати Класифікатору професій ДК 003:2010. Для водіїв використовують найменування «Водій автотранспортних засобів» із кодом 3222.
ОСОБЛИВОСТІ ПРИЙНЯТТЯ ВОДІЯ ЗА СУМІСНИЦТВОМ ТА НА ПЕВНИЙ СТРОК
Нерідко під час оформлення водія на роботу доводиться враховувати деякі нюанси. Наприклад, у працівника уже є основне місце роботи або роботодавцеві необхідно прийняти працівника тільки на певний строк. Як правильно оформляються відносини в цих випадках, розглянемо нижче.
СУМІСНИЦТВО
За сумісництвом працівника приймають на роботу в тому випадку, якщо в нього є основне місце роботи. І якщо раніше основним місцем роботи було місце, де зберігалася трудова книжка працівника, то тепер, у зв’язку зі змінами, що відбулися в трудовому законодавстві, роботодавець не зберігає в себе трудові книжки. Тому, якщо в працівника є основне місце роботи, то у своїй заяві про прийняття на роботу він повинен указати, що просить прийняти його на роботу за сумісництвом.
ЧИ ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ РОБОТОДАВЕЦЬ ПЕРЕВІРЯТИ, ЧИ Є В ПРАЦІВНИКА ОСНОВНЕ МІСЦЕ РОБОТИ, АБО ВИМАГАТИ ВІД ПРАЦІВНИКА ДОКУМЕНТИ, ЩО ПІДТВЕРДЖУЮТЬ НАЯВНІСТЬ ТАКОГО МІСЦЯ?
Ні, не зобов’язаний. Тут усе залишається на совісті працівника. Якщо у своїй заяві про прийняття на роботу працівник указав, що хоче працювати за сумісництвом, то роботодавець так його й оформляє. Роботодавець не несе відповідальності у випадку, якщо в працівника немає основного місця роботи. А вимагати від працівника документи, не передбачені законодавством, заборонено ст. 25 КЗпП.
Однак працівник, який надав роботодавцеві недостовірні відомості, повинен розуміти, що незабаром відсутність у нього основного місця роботи виявиться, адже дані про зарплату працівників потрапляють до одного реєстру після подання роботодавцем обов’язкової звітності.
ЧИ Є ОБМЕЖЕННЯ ЗА ЧАСОМ РОБОТИ ДЛЯ СУМІСНИКІВ (МАКСИМАЛЬНА ТРИВАЛІСТЬ), АДЖЕ ВОНИ ЩЕ ПРАЦЮЮТЬ ЗА ОСНОВНИМ МІСЦЕМ РОБОТИ?
Обмеження за часом роботи сумісників установлено постановою КМУ від 03.04.93 р. № 245. Але вони стосуються тільки працівників державних підприємств, установ, організацій. На працівників комерційних підприємств ці обмеження не поширюються, тому працювати сумісником можна у вільний від основної роботи час.
ЯК ДОКУМЕНТАЛЬНО ОФОРМИТИ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ СУМІСНИКА?
Порядок оформлення на роботу сумісника такий самий, як і основного працівника, тільки в наказі про прийняття на роботу обов’язково відображається інформація про те, що працівника прийнято на роботу на умовах сумісництва.
ЧИ ПОВІДОМЛЯЮТЬ ОРГАН ДПС ПРО ПРИЙНЯТТЯ НА РОБОТУ СУМІСНИКА?
Так, повідомлення органу ДПС про прийняття на роботу подається й на сумісників: у графі 4 повідомлення потрібно буде поставити позначку «2 – наймані працівники без трудової книжки». І хоча зараз без трудової книжки працюють і основні працівники, і сумісники, у формі повідомлення нововведення трудового законодавства ще не враховано. Тому поки що заповнюємо її по-старому: для основних працівників у графі 4 ставимо код «1», а для сумісників – «2».
СТРОКОВИЙ ТРУДОВИЙ ДОГОВІР
Як правило, трудовий договір із працівником укладається безстроково. Але законодавство дозволяє укладати трудовий договір на певний строк (ст. 23 КЗпП). При цьому роботодавець повинен пам’ятати, що строковий трудовий договір може бути укладений, тільки якщо трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк, з урахуванням характеру роботи або умов її виконання (ч. 2 ст. 23 КЗпП).
Наприклад, ваш водій, який працює за безстроковим трудовим договором, пішов у чергову щорічну відпустку й на час його відсутності ви берете на роботу іншого водія. У цьому випадку трудовий договір із ним буде укладений на період щорічної відпустки основного працівника. Ще один приклад укладення з водієм строкового трудового договору: працівник вам потрібен тільки на певний час, наприклад для вивезення врожаю з поля.
Роз’яснення Мінпраці щодо нюансів укладення строкових трудових договорів із працівниками можна знайти в листі від 03.02.03 р. № 06/2-4/13.
ЯК ДОКУМЕНТАЛЬНО ОФОРМИТИ ПРИЙНЯТТЯ НА РОБОТУ ЗА СТРОКОВИМ ТРУДОВИМ ДОГОВОРОМ?
У даному випадку оформлення на роботу здійснюється у звичайному порядку, тільки в заяві про прийняття на роботу та наказі про прийняття необхідно вказати строк, на який укладається трудовий договір із даним працівником.
ЧИ ПОТРІБНО УКЛАДАТИ СТРОКОВИЙ ТРУДОВИЙ ДОГОВІР У ПИСЬМОВОМУ ВИГЛЯДІ ЧИ ДОСТАТНЬО ОФОРМЛЕННЯ ЗАЯВИ ТА НАКАЗУ ПРО ПРИЙНЯТТЯ НА РОБОТУ?
Трудовий договір обов’язково укладається в письмовій формі тільки у випадках, перелічених у ст. 24 КЗпП. Наприклад, під час укладення трудового договору з неповнолітнім або якщо на письмовій формі трудового договору наполягає сам працівник. У всіх інших випадках достатньо оформлення заяви та наказу про прийняття на роботу.
ЧИ ТРЕБА ПОДАВАТИ ДО ОРГАНУ ДПС ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПРИЙНЯТТЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ, З ЯКИМИ УКЛАДАЄТЬСЯ СТРОКОВИЙ ТРУДОВИЙ ДОГОВІР?
Так, треба. Повідомлення подається у всіх випадках укладення трудового договору, у тому числі й строкового трудового договору (Постанова № 413 не робить винятків для цих трудових договорів). Роз’яснення Мінсоцполітики з даного питання можна знайти в листі від 29.06.16 р. № 814/13/84-16.
ЧИ МОЖНА ОФОРМИТИ ВОДІЯ НА ПЕВНИЙ СТРОК НЕ ЗА ТРУДОВИМ, А ЗА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИМ ДОГОВОРОМ?
Ми не рекомендуємо так учиняти. Адже якщо між сторонами фактично встановлено трудові правовідносини, а трудовий договір не укладено, то це може стати причиною спорів із контролюючими органами (Держпраці, ДПС), і тоді вже роботодавцеві доведеться доводити свою правоту в судовому порядку. А укладений із водієм договір на виконання певної роботи неминуче буде мати ознаки трудового, адже водій повинен буде дотримуватися певного графіка роботи, треба буде вести облік його робочого часу і т. д.
ОСОБЛИВОСТІ РОБОЧОГО ЧАСУ ВОДІЇВ
Специфіка роботи водіїв повинна враховуватися під час установлення для них режиму роботи. Як передбачено ст. 18 Закону від 05.04.21 р. № 2344-III «Про автомобільний транспорт», з метою організації безпечної роботи та ефективного контролю над роботою водіїв ТЗ автоперевізник зобов’язаний, зокрема, організувати роботу водіїв, режим їх роботи та відпочинку відповідно до вимог законодавства України.
У цій же статті сказано, що режим роботи та відпочинку водіїв ТЗ визначається законодавством. У цьому випадку мається на увазі Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затверджене наказом Мінтрансу та зв’язку від 07.06.10 р. № 340 (далі – Положення № 340).
Зверніть увагу! Положення № 340 не поширюється на сільгосппідприємства, якщо перевезення виконуються тракторами або іншою технікою, призначеною для місцевих сільгоспробіт або робіт у галузі лісового господарства, і служать виключно для цілей експлуатації цих підприємств (п. 1.4 Положення № 340). У всіх інших випадках сільгосппідприємства також зобов’язані дотримуватися правил цього документа. |
ЯКОЮ ПОВИННА БУТИ ТРИВАЛІСТЬ РОБОЧОГО ЧАСУ ВОДІЯ?
Нормальна тривалість робочого часу водіїв не повинна перевищувати 40 годин на тиждень (п. 2.2 Положення № 340).
У водія повинні бути перерви для відпочинку та харчування тривалістю не менше 45 хвилин після керування ТЗ протягом 4 годин. Цю перерву можна замінити кількома перервами тривалістю не менше 15 хвилин кожна, розподіленими протягом періоду керування ТЗ.
Тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку водія протягом будь-якого 24-годинного періоду, рахуючи від початку робочого дня (зміни), повинна бути не менше 10 послідовних годин (п. 5.1 Положення № 340). Якщо ж протягом робочої зміни ТЗ керують два водії, кожний із них повинен мати щоденний відпочинок тривалістю не менше 8 послідовних годин.
А тривалість щотижневого відпочинку водія повинна бути не менше 45 послідовних годин (п. 5.4 Положення № 340).
ЯК УСТАНОВИТИ ВОДІЄВІ ПІДСУМОВАНИЙ ОБЛІК РОБОЧОГО ЧАСУ?
На практиці водіям з урахуванням специфіки їх роботи досить складно дотриматися норм робочого часу протягом одного тижня (не більше 40 годин). Саме тому багато роботодавців установлюють для них підсумований облік робочого часу. Положення № 340 (п. 2.3, 2.4) дозволяє це робити. За такого обліку тривалість робочого часу за обліковий період не повинна перевищувати нормальної кількості робочих годин. Обліковий період можна встановити будь-який, на розсуд роботодавця (це може бути місяць, півріччя, рік).
Установлення підсумованого обліку робочого часу необхідно закріпити відповідним наказом, у якому треба вказати, яким буде обліковий період, і з яким слід ознайомити працівника під підпис. Якщо на підприємстві є профспілковий орган, то з ним потрібно узгодити рішення про встановлення такого обліку робочого часу.
При підсумованому обліку робочого часу нормальна тривалість робочого дня (зміни) водія не може перевищувати 10 годин. Але в цього правила є винятки: якщо нормальна тривалість робочого дня охоплює тривалі простої, очікування ТЗ, то робочий день (зміна) може бути продовжений до 12 годин за умови, що час керування ТЗ протягом дня (зміни) не перевищує 9 годин (п. 2.3 Положення № 340).
При введенні зазначеного обліку робота водіїв регулюється графіками змінності, які повинні бути складені на весь установлений обліковий період. Такий графік можна скласти за зразком, наведеним у додатку 1 до Положення № 340. Графік змінності повинен бути доведений до відома кожного водія не пізніше ніж за два тижні до початку робочого періоду (п. 2.4 Положення № 340).
Також у Положенні № 340 прописано багато інших нюансів режиму робочого часу водіїв. Тому, якщо в штаті вашого підприємства є водії, рекомендуємо вам детально ознайомитися із цим документом. Крім того, хочемо звернути увагу, що з 10.12.21 р. набувають чинності зміни, унесені до Положення № 340 наказом Мінінфраструктури від 24.06.21 р. № 337. Вони торкнуться, зокрема, і графіка змінності водіїв.
МЕДОГЛЯДИ ВОДІЇВ
Ще одна особливість роботи водіїв – це проведення медоглядів. У даному питанні потрібно керуватися Положенням про медичні огляди кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженим наказом МОЗ від 31.01.13 р. № 65/80 (далі – Положення № 65/80).
Медогляди водіїв поділяються на такі види (п. 1.1 Положення № 65/80):
- попередні;
- періодичні;
- щозмінні передрейсові та післярейсові;
- позачергові.
Попередні медогляди проводяться перед отриманням водієм посвідчення на право керування ТЗ, за результатами якого видається довідка за формою додатка 1 до Положення № 65/80. Саме її водій повинен пред’явити роботодавцеві під час прийняття на роботу.
У подальшому водії проходять періодичні медогляди, причому водії, які перевозять пасажирів і вантажі, підлягають таким медоглядам один раз на рік (п. 1.3 Положення № 65/80). За результатами цього медогляду також видається медична довідка за формою додатка 1 до Положення № 65/80.
Щозмінні передрейсові медогляди проводяться безпосередньо перед виїздом водія в рейс. А у випадку виявлення ознак хвороби протягом зміни водії підлягають післярейсовому медогляду (п. 4.1 Положення № 65/80).
Щозмінні передрейсові та післярейсові медогляди водіїв ТЗ здійснюються за рахунок роботодавця лікарями лікувального профілю та/або молодшими медпрацівниками з медичною освітою за фахом «Сестринська справа», «Лікувальна справа» (п. 1.8 Положення № 65/80). Такі медогляди проводяться в спеціально обладнаному для цього приміщенні. Воно повинне бути оснащене відповідно до Табеля оснащення постійного спеціального приміщення для проведення передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв транспортних засобів за формою додатка 2 до Положення № 65/80 (п. 4.3 Положення № 65/80).
Позачергові медогляди проводяться за направленням перевізника на підставі даних про постійне погіршення стану здоров’я водія або в разі виявлення ознак захворювань і недоліків, наведених у Переліку, затвердженому наказом МОЗ від 24.12.99 р. № 299. Ці відомості роботодавець може отримати з даних щозмінних передрейсових і післярейсових медоглядів, листків непрацездатності і т. п. (п. 3.1 Положення № 65/80).
Джерело: "Баланс" № 38, який виходить з друку 27.09.21 р.