Кадровик
Онлайн-консультаціїНормативна базаКласифікаторДКХПЗразки документівПосадові інструкціїНовиниМатеріалиШпаргалкиКалендарКалькуляториВідпочинОкМагазин
Facebook
Telegram

Новини

Новини

Сортувати за
Датою
Фільтр
Головна
Вхід
ГоловнаНовиниСоціальна відпустка для батьків під час простою: хто має право у 2025 році
Останні новини
07.07.2025

Соціальна відпустка для батьків під час простою: хто має право у 2025 році

У Кодексі законів про працю України, також у Законі України «Про відпустки» закріплено право одного з батьків на додаткову соціальну відпустку, нагадує Бухгалтер.ua. Так, ст. 182-1 КЗпП, ч. 1 ст. 19 Закону передбачають, які батьки мають право на додаткову відпустку:

  • один з батьків, який має двох та більше дітей віком до 15 років;
  • один з батьків, який має дитину з інвалідністю;
  • один з батьків, який усиновив дитину;
  • матір (батько) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  • одинока матір дитини;
  • батько дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
  • особи, які взяли під опіку дитину чи особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи;
  • один із прийомних батьків.

Отже, один з батьків щорічно має право на додаткову соціальну відпустку тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) за умови, що інший з подружжя не використав право на цю відпустку за відповідний рік. Той з батьків дитини, хто претендує на отримання відповідної відпустки, повинен надати роботодавцю документ, що засвідчує факт її невикористання у відповідному робочому році іншим з батьків.

Оскільки законодавством не визначено конкретного переліку таких документів, роботодавцю може бути надано будь-який документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується, що відповідна відпустка не надавалась. Рішення про надання додаткової оплачуваної відпустки приймається керівником з урахуванням наданих документів.

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Така відпустка може надаватися разом із щорічними відпустками, переноситися на інший період або продовжуватися на вимогу працівника.

Враховуючи, що додаткова відпустка на дітей належить до категорії соціальних, а не щорічних відпусток, вона повинна бути надана працівнику (одному з батьків), незалежно від того, є відпрацьований час у періоді, за який надається відпустка. Аналогічна думка міститься у листі Міністерства економіки України від 05.06.2023 № 4706-05/26141-09.

Тобто, якщо працівниця на момент подання заяви на соціальну відпустку не відпрацювала жодного календарного дня у відповідному році, у зв'язку з тим, що перебувала у простої, вона має право на зазначену відпустку за умови, що правом на цю відпустку не скористався батько дітей, пояснили посадовці Чорноморської міської територіальної громади.

Джерело: Бухгалтер.UA
08.07.2025
Якщо одинока мати знаходиться в призупиненні трудових відносин, чи потрібно при звільненні виплачувати їй компенсацію за невикористану соціальну відпустку?
03.07.2025
Чи можна поділити на частини додаткову соціальну відпустку на дітей?
30.06.2025
Які документи має надати працівниця-опікун для додаткової відпустки?
12.06.2025
Управління Держпраці надає інформацію про документи для підтвердження статусу «одинокої матері»
10.06.2025
Додаткова відпустка на дітей: чи надається за період перебування у декретній відпустці
Відділ продажу
0-800-213-787
з 9.00 до 18.00
© Кадровик, Ай Ті Сістем Юкрейн, ТОВ, 2017—2025