Робота чи відпустка: що справді допомагає впоратися зі стресом

У складні часи кожен рятується по-своєму: хтось ховається в роботі, хтось тікає на відпочинок. Але що справді допомагає у довгостроковій перспективі розповідає Єлизавета Власенко, редакторка в Work.ua
У кризових станах ми часто губимося під тиском власних переживань. У таких ситуаціях важливо врятувати себе від навʼязливих думок і якомога швидше прийти у норму. Що стосується роботи, то людей умовно можна поділити на два типи:
- Ті, хто «запрацьовують» травму (кризовий стан може спричинитися різними речами: війна, негаразди в особистому житті, погане самопочуття чи інші неприємні новини). Вони лікують себе понаднормовим навантаженням, бо таким чином відкладають проблему на другий план. Інколи цих людей називають трудоголіками. Останні сили витрачаються на розвʼязання чергової задачі, а для поповнення ресурсу працівники беруть на себе ще декілька додаткових обовʼязків, хоча морально це не допомагає відновитися.
- Ті, хто одразу йде у відпустку, щоб приділити час собі. Найкращий рецепт для них — зануритися у свої негаразди й пропрацювати травму. Потім вони повертаються у робочий процес і на виконання завдань витрачають не останні сили, а викладаються зі здоровим запалом.
У швидкому робочому ритмі таки треба дати собі час на відновлення. В іншому випадку, коли рятуватися перепрацюванням, приходить сумнозвісне вигорання.
Чим небезпечне перепрацювання
Коли ваші близькі вже звикли бачити повідомлення «Я на роботі, не можу зустрітися», тоді варто замислитися, чи справді вам комфортно працювати у такому шаленому темпі.
Улюблена робота інколи мотивує засидітися над завданнями довше. Та якщо перенасититися справою своєї душі, то навіть вона може призвести до негативних наслідків. Є безліч ризиків, від яких страждає здоровʼя при перепрацюванні.
«Наслідки вигорання на робочому місці включають фізичні симптоми, як-от втома, гіпертонія, труднощі з концентрацією уваги, дратівливість, зміни апетиту, безсоння, головні болі», — ділиться Моніка Вермані, клінічна психологиня.
Інколи самопочуття на роботі покращується. Вир робочих подій, нестандартні завдання та позитивний фідбек надихають на нові звершення і покращують самооцінку. Здорове ставлення до своїх обовʼязків без небажаних овертаймів справді допоможе зрозуміти, що це місце — ваша опора. Головне — не гратися в ескапізм і мати час на розв’язання особистих питань, бо втеча не допоможе подолати кризу.
Як зрозуміти, чи я перепрацьовую
Усе просто. Загинайте пальці, якщо наступні ознаки збігаються із вашою поведінкою.
- Усі спогади збилися в один. Згадайте, чим ви займалися вчора чи 2 дні тому.
- Емоційна нестабільність, коли найменша помилка може викликати шквал негативу.
- Розмови з друзями ви доповнюєте фразою «А от у мене на роботі…».
- Базові потреби йдуть на другий план: «сьогодні без обіду», «не висплюся, але розвʼяжу цю задачу».
- Завдання, які раніше були легкими, зараз здаються надважкими.
Якщо впізнаєте себе у цих пунктах, тоді не зволікайте з відпусткою.
Чому потрібно взяти відпустку
Відпочинок у цьому випадку — спосіб познайомитися із собою знову: почути істинні потреби, звільнитися від негативу, поплакати, виговоритися, дозволити собі прожити емоції. Рефлексія у будь-якому вигляді допоможе розібратися у собі, не виснажуючись додатково на роботі.
Покоління зумерів ретельно стежить за своїм психологічним станом. Цю корисну звичку можна перейняти та зберегти себе від стресу чи меланхолії. І коли у їхньому житті трапляється криза, вони часто знаходять порятунок у подорожах. 93% молодших мандрівників погоджуються з тим, що подорожі позитивно впливають на їхнє ментальне здоровʼя, а 89% повернулися з поїздок з меншим відчуттям тривоги і кращим настроєм.
Знайти спокій можна не лише у поїздці, залишитися вдома — теж хороший варіант. Нарешті знайдеться час для облаштування комфорту, невеликих перестановок меблів чи просто буде можливість запросити когось у гості й посміхнутися.
У скрутному стані можна недооцінити актуальність відпустки, але концентрація на внутрішньому «я» допоможе пропрацювати моральну травму і виведе на новий рівень. Відпустка допоможе не ховатися від проблеми, а зосередитися і вирішити негаразди раз і назавжди.
Немає правильного способу переживати важкі періоди — кожен шукає свій. Та ховатися від проблеми не означає впоратися з ними. Лише розмова із собою про істинні потреби зможе розв’язати усі наболілі питання. Не чекайте, поки вигорання зробить вибір за вас. Дозвольте собі відпочити — ви цього заслуговуєте 💙