Регулювання та вплив нічної роботи на різні категорії працівників

Коли підприємство працює цілодобово, виникає необхідність залучення працівників до роботи вночі. Робота в нічний час може бути періодичною та не залежати від режиму роботи підприємства.
Згідно зі статтею 54 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), встановлена тривалість роботи в нічний час скорочується на одну годину. Це правило не поширюється на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу, зокрема працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці (не більше 36 годин на тиждень) або для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).
Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем. Але слід пам’ятати, що у період дії воєнного стану ці норми не застосовуються згідно із Законом України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” № 2136-IX від 15.03.2022.
Нічною вважається робота з 22:00 до 06:00. Оплата роботи в цей період встановлюється відповідно до статті 108 КЗпП. Робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, та має бути не нижче 20% тарифної ставки за кожну годину роботи. Заробітна плата за роботу в нічний час нараховується на підставі табелів обліку робочого часу за фактично відпрацьований час, у тому числі нічні години роботи.
Законодавством запроваджено певні обмеження для нічної роботи. Забороняється залучати до робіт у нічний час:
- жінок, за винятком тих галузей економіки України, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід (перелік цих галузей і видів робіт із зазначенням максимальних термінів застосування праці жінок у нічний час затверджується Кабінетом Міністрів України; ці обмеження не поширюються на жінок, які працюють на підприємствах, де зайняті лише члени однієї сім’ї);
- вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років;
- осіб молодших вісімнадцяти років;
- особи з інвалідністю можуть працювати в нічний час лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям.
Згідно з дослідженнями робота в нічний час може бути непридатною для певних категорій людей через фізичні, психологічні та соціальні чинники. Ось як впливає нічна робота на таких людей:
- люди з хронічними захворюваннями, особливо ті, хто має серцево-судинні, ендокринні (наприклад, діабет), або гастроентерологічні захворювання, оскільки нічна робота може підвищити рівень стресу і погіршити стан здоров’я (наприклад, у людей із серцево-судинними захворюваннями від перевтоми через недосипання різко підвищується або падає тиск, що може бути небезпечним на роботах із верстатами й механізмами в нічний час);
- особи з порушеннями сну, тобто люди, які страждають на безсоння або інші розлади сну, можуть ще більше ускладнити свій стан через роботу вночі;
- вагітні жінки для яких нічні зміни можуть збільшити ризик ускладнень вагітності через порушення циркадних ритмів та фізичне перевантаження;
- молоді працівники (до 18 років) оскільки нічна робота може негативно впливати на їх фізіологічний розвиток;
- люди з сімейними зобов’язаннями для яких нічна робота може створити труднощі для осіб, які мають доглядати за дітьми або літніми родичами, через порушення звичайного режиму дня;
- особи з підвищеною емоційною вразливістю у яких нічні зміни можуть викликати депресію, тривожність та соціальну ізоляцію у людей, схильних до таких станів. Найчастіше це спостерігалося у метеозалежних людей та осіб, настрій яких часто залежить від візуального сприйняття навколишнього світу. Для таких осіб важливо в достатній кількості перебувати на свіжому повітрі, бачити денне світло, бувати на сонці, дивитися на зелень (в осінньо-зимовий період їм радять бувати у теплих країнах для уникнення пригніченого стану).
Таким чином, для запобігання нещасним випадкам під час трудового процесу, з метою збереження здоровʼя працівника, зниження рівня захворюваності й попередження розвитку професійних захворювань та відшкодування шкоди у разі ушкодження здоровʼя працівників при плануванні нічної роботи слід враховувати стан здоров’я працівників і пропонувати альтернативи для вразливих категорій.