Чи можна долучати до нічних чергувань жінку-лікаря, що була у відпустці для догляду за дитиною до трьох років?

Жінка — лікар, що була у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, хоче перервати відпустку достроково і вийти на роботу. Чи можна її долучати до нічних чергувань, якщо офіційний догляд за дитиною оформляється на бабусю дитини? Відповідь надає Вікторія Ліпчанська, керівник центру правової допомоги ФПУ.
Відповідно до статті 55 КЗпП України забороняється залучення до роботи в нічний час:
- вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років (стаття 176 КЗпП України);
- осіб, молодших вісімнадцяти років (стаття 192 КЗпП України);
- інших категорій працівників, передбачених законодавством.
Проте нормами частини першої статті 8 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136) визначено, що у період дії воєнного стану не залучаються до роботи в нічний час без їх згоди: вагітні жінки і жінки, які мають дитину віком до одного року, особи з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота.
А частиною третьою статті 1 Закону № 2136 передбачено, що у період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих цим Законом.
Тому на період воєнного стану знімаються обмеження статті 55 КЗпП, відповідно до яких забороняється залучення до роботи в нічний час вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років.
Що це означає?
А те, що тепер право працювати вночі отримали і жінки (матері), дитині (дітям) яких більше одного року. При цьому вагітні жінки і жінки, які мають дитину віком до одного року, можуть бути залучені до роботи в нічний час після отримання їхньої згоди.