Які бувають щорічні відпустки та хто має право ними скористатись

Щорічні відпустки поділяються на такі види:
- основна відпустка,
- додаткова відпустка за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці;
- додаткова відпустка за особливий характер праці;
- інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.
Щорічна основна
Важливо
Щорічні основні відпустки надаються всім громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями, а також працюють за трудовим договором у фізичних осіб.
Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.
Особам з інвалідністю I і II груп надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, а особам з інвалідністю III групи — 26 календарних днів.
Особам віком до вісімнадцяти років надається щорічна основна відпустка тривалістю 31 календарний день.
Сезонним працівникам, а також тимчасовим працівникам відпустка надається пропорційно до відпрацьованого ними часу.
Додаткова інформація
Детальніше про тривалість щорічної основної відпустки можна дізнатись зі шпаргалки Тривалість основних щорічних відпусток
Щорічні додаткові відпустки
Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та її тривалість
Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці тривалістю до 35 календарних днів надається працівникам, зайнятим на роботах, пов'язаних із негативним впливом на здоров'я шкідливих виробничих факторів, за Списком виробництв, цехів, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Конкретна тривалість відпустки, зазначеної в частині першій цієї статті, встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах.
Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці та її тривалість
Щорічні додаткові відпустки надаються працівникам за особливі умови і характер праці, що передбачається чинним законодавством або колективним договором.
Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається:
1) окремим категоріям працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, - тривалістю до 35 календарних днів за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України;
2) працівникам з ненормованим робочим днем — тривалістю до 7 календарних днів згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою.
Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.
Важливо
На період щорічної відпустки за працівником зберігається місце роботи (посада) та заробітна плата.
Особи, які працюють лише за цивільно-правовими договорами, права на щорічну відпустку не мають.
Стаж роботи, який дає право на щорічну основну відпустку, розраховується на підставі положень ч. 1 ст. 9 Закону України "Про відпустки", а стаж, що дає право на щорічні додаткові відпустки, — ч. 2 ст. 9 Закону "Про відпустки".
Право на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи виникає у працівника після закінчення шести місяців безперервної роботи на даному підприємстві.
У разі надання працівникові щорічної відпустки до закінчення шестимісячного терміну безперервної роботи її тривалість визначається пропорційно відпрацьованому часу.
Додаткова інформація
Щорічні відпустки за другий та наступні роки роботи можуть бути надані працівнику в будь-який час відповідного робочого року.
Анна Мілієнко-Самсонова, головний редактор електронної системи "ОК. Кадровик"