Атестація працівників та робочих місць

Атестація — це процедура оцінки відповідності того, хто атестується, встановленим нормам і вимогам.
У сфері трудових відносин можна виділити атестацію робочих місць і безпосередньо працівників. Проведення атестації в конкретних випадках, передбачених законодавством, є обов'язковим. У той же час атестація може проводитися й у добровільному порядку, за рішенням роботодавця, зазначає ЛІГА:ЗАКОН
До проведення атестації роботодавець може залучати незалежних експертів чи звертатися до послуг спеціалізованих експертних установ.
Атестація працівників
Основними завданнями атестації персоналу є виявлення відповідності працівників займаним посадам, оцінка їх професійних, ділових, організаторських та інших якостей, визначення функціональних можливостей працівників до виконання виробничих завдань з метою прийняття кадрових рішень.
Категорії працівників, які підлягають атестації, та періодичність її проведення визначаються колективним договором (ст. 11 Закону України "Про професійний розвиток працівників" від 12.01.2012 р. № 4312-VІ).
Необхідність проведення атестації окремих категорій працівників передбачено законодавчо. Зокрема, обов'язковій атестації підлягають:
– окремі категорії наукових працівників (Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 26.11.2015 р. № 848-VIII);
– окремі працівники сфери освіти (Закон України "Про освіту" від 05.09.2017 р. № 2145-VIII, Закон України "Про повну загальну середню освіту" від 16.01.20 р. № 463-IX, Закон України "Про професійно-технічну освіту" від 10.02.98 р. № 103/98-ВР, Закон України "Про позашкільну освіту" від 22.06.2000 р. № 1841-III);
– окремі працівники сфери електроенергетики (Закон України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 р. № 2019-VІІІ) тощо.
Порядок обов'язкової атестації, як правило, конкретизується у відповідному нормативно-правовому акті, виданому профільним відомством. Зокрема, проведення атестації працівників окремих галузей та органів влади регламентують такі нормативно-правові акти:
• Положення про атестацію наукових працівників, затверджене постановою КМУ від 13.08.99 р. № 1475;
• Порядок проведення атестації лікарів, затверджений наказом МОЗ від 22.02.2019 р. № 446;
• Положення про порядок проведення атестації провізорів, затверджене наказом МОЗ від 12.12.2006 р. № 818;
• Положення про порядок проведення атестації фармацевтів, затверджене наказом МОЗ від 12.12.2006 р. № 818;
• Положення про порядок проведення атестації керівних, інженерно-технічних працівників та інших спеціалістів підприємств і організацій залізничного транспорту України, затверджене наказом Мінтрансу від 16.04.96 р. № 127.
Атестація персоналу може проводитися й у не передбачених законодавством випадках за самостійним рішенням роботодавця, але не частіше одного разу на три роки (ст. 11 Закону № 4312).
При її проведенні повинні дотримуватися норми чинного законодавства та положення окремих нормативних актів, що регулюють питання обов'язкової атестації працівників. Перелік категорій працівників, які не підлягають атестації, наведено у ст. 12 Закону № 4312.
За підсумками атестації роботодавець має право змінювати посадові оклади (ставки) у межах затверджених мінімальних і максимальних розмірів окладів для відповідної посади (ч. 6 ст. 96 КЗпП).
Виявлена внаслідок проведення атестації невідповідність працівника займаній посаді може бути підставою для його переведення на іншу посаду або роботу або направлення на навчання. Якщо працівник відмовляється від переведення та/або від професійного навчання, роботодавець має право звільнити такого працівника на підставі п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП (ч. 3 ст. 13 Закону № 4312).
Атестація робочих місць
Необхідність проведення атестації робочих місць обумовлено, насамперед, законодавчими вимогами. Зокрема, з метою належного пенсійного забезпечення в обов'язковому порядку слід проводити атестацію робочих місць за умовами праці (п. 2 Порядку № 442).
При цьому результати атестації робочих місць можуть використовуватися й для інших цілей – для оптимізації охорони праці та виробництва в цілому, обґрунтування встановлених доплат, надбавок, соціальних гарантій і компенсацій працівникам тощо.
Відповідальність
За порушення порядку та строків проведення атестації робочих місць за умовами праці передбачено адміністративну відповідальність згідно зі ст. 41 КпАП.
Резюме
ВИСНОВОК:
У сфері трудових відносин проводять атестацію робочих місць і працівників. Необхідність проведення такої атестації передбачено законодавством. Разом з тим атестація робочих місць і працівників може проводитися за власною ініціативою роботодавця.