Кадровик
Онлайн-консультаціїНормативна базаКласифікаторДКХПЗразки документівПосадові інструкціїНовиниМатеріалиШпаргалкиКалендарКалькуляториВідпочинОкМагазин
Facebook
Telegram

Новини

Новини

Сортувати за
Датою
Фільтр
Головна
Вхід
ГоловнаНовиниП’ятиденка з вихідними ─ неділя і понеділок: якою буде місячна норма?
Останні новини
29.10.2021

П’ятиденка з вихідними ─ неділя і понеділок: якою буде місячна норма?

Для п’ятиденного робочого тижня встановлений загальний вихідний день – неділя. Другий вихідний день, якщо він не визначений законодавством, визначається графіком роботи підприємства, за погодженням з виборним органом первинної профспілки і, як правило, має надаватися підряд з загальним вихідним днем (ч. 1 і 2 ст. 67 КЗпП).Тому підприємство має право визначити вихідними днями при п’ятиденці – неділю і понеділок. Звісно це треба зафіксувати в колдоговорі та Правилах внутрішнього трудового розпорядку (ПВТР), зазначає Світлана Лістрова, незалежний експерт з питань трудового законодавства, бухгалтерського обліку та оподаткування

Чи можна взяти норми робочого часу на 2022, оприлюднені на сайті Мінекономіки?

Якщо на підприємстві вихідні дні — неділя і понеділок, то норми робочого часу від Мінекономіки не підійдуть. Адже вони розраховані за календарем п’ятиденного робочого тижня, з однаковою тривалістю робочого дня (по 8 годин щодня), вихідні – субота і неділя та скороченням роботи на 1 годину напередодні святкових (неробочих) днів.

Тому підприємство має самостійно розрахувати місячні норми робочого часу та фонд робочого часу, коли вихідними днями є неділя і понеділок.

Як визначати норми робочого часу з вихідними: неділя і понеділок?

Власне алгоритм розрахунку норм робочого часу єдиний для всіх.

Візьмемо, січень 2022 року, календар — п’ятиденний робочий тиждень, однакова тривалість робочого дня протягом тижня (по 8 годин щодня), вихідні: неділя і понеділок і скороченння роботи на 1 годину напередодні святкових (неробочих) днів.

У січні 2022 всього 31 календарний день.

Вихідних днів, які припадають на неділю і понеділок у січні — всього 10 днів; святкових (неробочих) днів — 2 (1 і 7 січня).

Робочих днів у січні 2022: 31 дн. – 10 дн. – 2 дн. = 19 р.дн.

Скорочення роботи на 1 годину буде 6 січня (напередодні неробочого дня).

Норма робочого часу за січень 2022: (19 р.дн. х 8 год.) – 1 год. = 151 година.

При п’ятиденці з однаковою тривалістю роботи щодня і вихідними днями – субота і неділя, всього буде теж 19 робочих днів і 151 година (субота 1 січня переноситься на понеділок 3 січня), тому норми однакові. Але так буде далеко не завжди, скажімо, у квітні і травні 2022 вони будуть різними. 

Чи можливе перенесення робочих днів при такому режимі на підставі ч. 4 ст. 67 КЗпП?

При буквальному прочитанні норми це начебто можливо: КМУ не пізніше ніж за три місяці до таких днів може рекомендувати керівникам підприємств, установ та організацій перенести вихідні та робочі дні у порядку і на умовах, установлених законодавством, для працівників, яким встановлено п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями.

Але каменем спотикання може стати прив’язка норми ч. 4 ст. 67 КЗпП до рекомендацій КМУ.

Так розпорядженням КМУ від 26.08.2021 № 1004-р передбачено перенесення роботи тільки для підприємств, які працюють за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними у суботу і неділю.

Оскільки у підприємства з вихідними неділя і понеділок, субота є робочим днем, то даними рекомендаціями КМУ воно не може скористатися.

Якщо ж підприємство прийме рішення, наприклад, перенести роботу у суботу 15.10.2022 на інший день (що є вихідним), то таке рішення потрібно прийняти й ознайомити з ним працівників не пізніше ніж 31 жовтня 2021 року.

Чи може частина працівників працювати з вихідними – субота і неділя, а частина – неділя і понеділок? 

Стаття 69 КЗпП допускає надання вихідних днів в різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком змінності на підприємствах, в установах, організаціях:

• зупинення роботи яких неможливе з виробничо-технічних умов;

• через необхідність безперервного обслуговування населення;

• на вантажно-розвантажувальних роботах, пов'язаних з роботою транспорту.

Отже, це можливо, але потрібне належне обґрунтування: виробнича необхідність, а не бажання працівників.

Графіки роботи у цьому випадку за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (за відсутності профспілки – обраними представникам трудового колективу. Звісно, вони будуть різні залежно від вихідних днів.

Джерело: Advisor & Expert
05.05.2025
Чи потрібно у графіку роботи вказувати посади працівників, які перебувають у відпустках для догляду за дитиною до трьох або шести років?
12.11.2024
Які є виключення щодо роботи в нічний час у період дії воєнного стану
03.07.2024
Яких вимог потрібно дотримуватися у разі встановлення графіків змінності
19.02.2024
Який може бути обліковий період при підсумованому обліку робочого часу
11.10.2023
Який штраф за неведення графіків змінності?
Відділ продажу
0-800-213-787
з 9.00 до 18.00
© Кадровик, Ай Ті Сістем Юкрейн, ТОВ, 2017—2025