Хто і як може отримати доплату та надбавку за інтенсивність праці?
Кожна праця передбачає винагороду. Окрім заробітної плати, премій існують певні стимулюючі виплати, наприклад, доплати та надбавки за інтенсивність праці. Для працівника вони є певним заохоченням для подальшої результативної роботи, а для роботодавця – гарантією, що процеси виробництва стануть більш ефективними, а співробітники мають всі умови для мотивації та розвитку, інформує Редакція The Point
Які категорії працівників/представники яких професій можуть розраховувати на доплату за інтенсивність праці?
Залежно від умов та характеру праці, доплату за інтенсивність праці можуть отримати наймані працівники, деякі категорії технічного та господарського персоналу, державні службовці, працівники органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, бюджетних установ, якщо це передбачено колективним договором.
Такі виплати не залежать від форми власності підприємства, установи та організації та виплачуються відповідно до положень Кодексу законів про працю, Закону України «Про державну службу» та інших нормативно-правових актів, умов колективних договорів з врахуванням галузевих та міжгалузевих угод.
Доплату за інтенсивність праці можуть нарахувати представникам відповідних професій (посад) у певних галузях, відповідно до міжгалузевих угод на підставі ст. 1 та 8 Закону України «Про колективні договори і угоди».
У сфері житлово-комунального господарства (ЖКГ) встановлюється доплата за інтенсивність праці у розмірі 12% до посадового окладу, зокрема, для:
- слюсаря-сантехніка;
- водія спеціальних дорожніх та будівельних машин і механізмів;
- дорожнього робітника;
- водолаза;
- робітника ритуальних послуг;
- озеленювача;
- моториста (машиніста);
- водія трамвая;
- водія тролейбуса;
- вантажника;
- електромонтера контактної мережі;
- електромонтера оперативно-виїзної бригади;
- слюсаря аварійно-відновлювальних робіт;
- робітника з комплексного обслуговування й ремонту будинків;
- оператора очисних споруд;
- бетоняра;
- прибиральника виробничих приміщень;
- покрівельників всіх спеціалізацій.
У сфері агропромислового комплексу (АПК) встановлюється доплата за інтенсивність праці також у розмірі 12% до посадового окладу.
Доплата за інтенсивність праці не є премією, а окремою виплатою.
За що нараховують доплату?
Враховуючи факт, що такого терміну як інтенсивність праці досі в законодавстві немає і він умовний, така доплата є різновидом додаткових стимулюючих виплат для працівника за фактично виконану ним роботу, з врахуванням специфіки умов праці, її важкості, інтенсивності та інших умов.
Необхідно розмежовувати поняття доплата та надбавка за інтенсивність праці. Доплата – це плата понад норму. Надбавка містить плату за кращу якість роботи.
За загальним правилом оплата за інтенсивність праці є правом, а не обов’язком роботодавця та виплачується за рахунок економії фонду заробітної плати, якщо обов’язковість таких виплат не встановлена нормативно-правовими актами чи міжгалузевими угодами.
Розміри таких виплат залежать від розміру посадового окладу найманого працівника (встановлюється пропорційно у відсотках до нього).
Державним службовцям, додаткові стимулюючі виплати у вигляді доплат за інтенсивність праці можуть нараховувати за критеріями:
- якісності та складності підготовлених документів;
- терміновості виконання завдань, опрацювання та підготовки документів;
- ініціативності державного службовця у роботі.
Верхня межа таких виплат не завжди обмежується. Зменшення розміру доплат за інтенсивність праці також можливе за рішенням роботодавця. Наприклад, для державних службовців таке зменшення (чи взагалі скасування) можливе у разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи.
Доплата за інтенсивність праці виплачується регулярно чи разово? На який термін встановлюють доплату?
Доплата за інтенсивність праці виплачується за виконану роботу, коли є результат роботи (професійної діяльності), тобто – одноразово, вона не має системного характеру. Але є виняток з правила, коли такі виплати є гарантованими законом чи міжгалузевими угодами.
Наприклад, вони стосуються деяких категорій державних службовців, посад державної служби (Державного секретаря Кабінету Міністрів України, його заступників, державних секретарів міністерств). Враховуючи, що доплата за інтенсивність праці виплачується за фактично виконану роботу, її виплата проводиться за певний період/строк (наприклад, за певний місяць).
Як законно встановлюється додаткове навантаження працівникам?
Збільшення інтенсивності праці не передбачає зміну істотних умов праці й не заборонене законом. Додаткове навантаження на працівників покладається виключно на підставі розпорядчого документа керівництва – наказу. В ньому зазначається посада працівника, вид стимулюючої виплати та період, на який (чи за який) він нараховується, розмір такої доплати (надбавки) у відсотковому відношенні до посадового окладу. Доплата за інтенсивність праці може бути зазначена в наказі щодо нарахування сум заробітної плати наприкінці місяця відповідно до результатів роботи працівника.
Що потрібно робити працівникам, щоб отримати доплату/надбавку за інтенсивність праці? Від яких факторів залежить інтенсивність праці?
Як вже зазначалося, розмір та порядок виплати доплат, нарахувань за інтенсивність праці детально мають прописуватися в умовах колективного договору або Положенні про оплату праці. Інтенсивність праці напряму залежить від результатів виконаної роботи з урахуванням напруженості праці працівника (розумової, фізичної), темпу виробничих процесів (якщо це підприємство), її ефективності.
Доплата за інтенсивність праці носить також стимулюючу функцію для працівника, під час її нарахування можуть бути враховані такі складові:
- матеріальне заохочення праці;
- якість організації праці на підприємстві (організація ефективності виробничих процесів);
- нормування робочого дня (в межах норми людино-годин план працівником перевиконано);
- санітарно-гігієнічні умови на робочому місці (умови, за яких виконувалася певна робота);
- соціальні відносини між працівниками (людський фактор, який сприяє досягненню мети діяльності компанії);
- відповідальність працівника (додаткова відповідальність від підвищення темпу процесів, поставлених завдань, виконання обов’язків тимчасово відсутнього співробітника);
- кваліфікація працівників (оцінюється рівень професійної майстерності);
- загальні умови життя (що впливають й на умови праці) тощо.
Отже, критерії для виплати та надбавки за інтенсивність праці є умовними, мають бути чітко зазначені в колективному договорі, залежать від результатів і ефективності праці та можуть враховуватись роботодавцем під час визначення розміру таких виплат.
Денис Пронь, к. ю. наук, адвокат практики контрактного права АО «Вдовичен та партнери»