Роз’яснення щодо доплати за «сертифікацію» педагогам

У листі від 10.01.2025 № 1/542-25 МОН надало роз’яснення щодо сертифікації педагогічних працівників.
1. Період встановлення доплати. Педагог отримує доплату протягом строку дії сертифіката. Тому якщо в сертифікаті зазначено, що він виданий 16.12.2024, то саме з цієї дати педагогу встановлюють доплату і виплачують її протягом 3 років.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! З 01.09.2025 набудуть чинності зміни, затверджені постановою КМУ від 14.01.2025 № 31. Ними визначено, що сертифікат діятиме впродовж 3 років, починаючи з 1 січня року, що настає після успішного проходження сертифікації. Наприклад, сертифікат учителя, який завершив сертифікацію у грудні 2025 року, діятиме з 1 січня 2026 року до 1 січня 2029 року.
2. Атестація. Присвоєння педагогічним працівникам, які успішно пройшли сертифікацію, кваліфікаційних категорій та/або педагогічних звань можливе лише з дня подання такими працівниками до атестаційної комісії чинного сертифіката, який ще не був зарахований педагогічному працівникові як проходження атестації. Також роз’яснення щодо атестації МОН надавало в листі від 10.12.2024 № 1/23112-24 (https://mon.gov.ua/npa/pro-provedennia-atestatsii-pedahohichnykh-pratsivnykiv-u-20242025-navchalnomu-rotsi? v=67596ba79f353).
3. Встановлення доплати. Доплата встановлюється пропорційно до обсягу педагогічного навантаження, що виконується на посаді, за якою пройдена сертифікація. Детальніше це питання розглядалося в газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 3/2025, с. 11.
4. Два сертифікати. Встановлення двох доплат за наявність двох сертифікатів не передбачено.
Щодо строку дії сертифіката про успішне проходження сертифікації педагогічним працівником
Засади сертифікації педагогічних працівників визначаються Законом України "Про освіту". Згідно з частиною четвертою статті 51 Закону України "Про освіту" за результатами успішного проходження сертифікації педагогічному працівнику видається сертифікат, який є дійсним упродовж трьох років.
Взяти участь у сертифікації можуть педагогічні працівники, які на момент реєстрації для участі в сертифікації працюють на відповідній посаді за основним місцем роботи та мають стаж педагогічної роботи не менше двох років.
Педагогічний працівник, який вже брав участь у сертифікації, але не отримав сертифіката, має право на повторне проходження сертифікації не раніше ніж через рік.
Щодо проходження атестації педагогічним працівником за результатами успішного проходження сертифікації
Присвоєння педагогічним працівникам, які успішно пройшли сертифікацію, кваліфікаційних категорій та/або педагогічних звань можливе лише з дня подання такими працівниками до атестаційної комісії чинного сертифіката, який ще не був зарахований педагогічному працівникові як проходження атестації.
Щодо доплати в розмірі 20 % педагогічним працівникам, які успішно пройшли сертифікацію
Педагогічні працівники, які отримали сертифікат, отримують щомісячну доплату в розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно до обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката (крім педагогічних працівників, стосовно яких встановлено факт порушення академічної доброчесності).
У разі переходу вчителя, який має сертифікат про успішне проходження сертифікації, на інші педагогічні посади у цьому (або іншому) закладі (до прикладу, на посаду асистента вчителя, вихователя, педагога-організатора тощо), зазначена доплата не встановлюється.
Щодо одночасної дії двох сертифікатів, які підтверджують проходження сертифікації педагогічним працівником
Педагогічні працівники, які успішно пройшли сертифікацію та мають чинний сертифікат, отримують щомісячну доплату в розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно до обсягу педагогічного навантаження. Ця доплата зберігається за педагогічним працівником на весь період дії сертифіката, а повторне успішне проходження сертифікації не передбачає додаткової, іншої, ніж встановлена законодавством, доплати. Тобто встановлення двох доплат за наявність двох сертифікатів не передбачено.