Особливості надання відпусток за минулі роки

Законодавством не передбачено терміну давності, після якого працівник може втратити право на використання відпустки за минулі робочі роки. Немає також заборони надавати в майбутньому щорічну відпустку, невикористану в поточному році. Це означає, що відпустки, не використані в минулих роках, не «зникають». Тому, за наявності невикористаних відпусток, спочатку надають їх, а вже потім — дні відпустки за поточний робочий рік. Це правило нормативно не закріплене: воно склалося на практиці, але така рекомендація міститься і в листі Мінсоцполітики від 24 грудня 2013 р. № 152/13/82-13, зазначає smartfin.ua
Види відпусток, які "накопичуються"
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про відпустки" (далі — Закон № 504), в разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. Це означає, що накопичувати, а потім використати або отримати компенсацію можна тільки за щорічні відпустки (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 504) та додаткову соціальну відпустку «на дітей» (ст. 19 Закону № 504).
Таким чином, до так званих «незгораємих» відпусток належать:
- щорічна основна відпустка;
- щорічна додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці;
- щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці;
- інші щорічні додаткові відпустки, передбачені законодавством;
- додаткова соціальна відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А групи І.
Для відпусток за минулі роки не застосовується обмеження їх тривалості у 59 днів
Обмеження щодо загальної тривалості щорічних основної та додаткових відпусток встановлено для відпусток, які надають за робочий рік, і не застосовують у разі надання відпусток за різні робочі роки. Нагадаємо, що загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, — 69 календарних днів. Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, надаються понад щорічні основні та додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, а також понад щорічні відпустки, встановлені іншими законами та нормативно-правовими актами.
Питання кількості відпусток, які можуть бути надані працівникові протягом робочого року, має вирішуватися за погодженням сторін трудового договору, тобто між працівником і роботодавцем, або бути прописаним у Правилах внутрішнього трудового розпорядку. На це вказує Мінсоцполітики в листі від 24 грудня 2013 р. № 152/13/82-13.
Тому, якщо працівник подає заяву про надання йому підряд декількох відпусток, невикористаних протягом минулих років, підстав не надавати йому одразу усі невикористані відпустки, немає. Роботодавець може обмежити їх тривалість лише у зв'язку з тим, що відсутність працівника протягом такого часу може негативно вплинути на виробничий процес.
Надання відпусток за минулі роки оформлюється так само, як і відпустка за поточний рік
Порядок надання відпустки за минулі роки такий самий, як і поточних відпусток.
Також нагадуємо, що для відпусток за минулі роки діє правило поділу на частини, встановлене ч. 1 ст. 12 Закону № 504: основна безперервна частина щорічної відпустки за кожний робочий рік має становити не менше 14 календарних днів.
Відпустки за минулі роки повинні бути внесені до графіка відпусток
Усі невикористані раніше відпустки або їх частина повинні бути включені до графіка відпусток на поточний рік. Це дасть змогу спланувати надання відпусток з урахуванням інтересів обох сторін: і працівника, і роботодавця.
Заміна грошовою компенсацією
Законодавством передбачена за бажанням працівника заміна частини щорічної відпустки грошовою компенсацією (ч. 4 ст. 24 Закону № 504). Разом з цим, тривалість наданої працівнику щорічної та додаткових відпусток не має бути меншою ніж 24 календарних дні. Якщо ж у працівника є невикористані щорічні основні відпустки тривалістю 24 календарні дні кожна, то компенсації він отримати не зможе. А особам віком до 18 років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією взагалі не допускається.
Компенсація за невикористані відпустки при звільненні працівника
Трудовим законодавством передбачено, що у разі звільнення працівнику виплачується грошова компенсація за дні невикористаної щорічної відпустки та дні невикористаної додаткової відпустки «на дітей», не залежно від того, за який період вони не використані. (ст. 24 Закону про відпустки).