В активному пошуку: як працює рекрутер-фрілансер і чи варте воно того?

Питання нестачі персоналу завжди було, є і буде актуальним для будь-якої компанії, що розвивається. В наші дні роботодавці використовують будь-які можливості, щоб знайти потрібних співробітників. Саме тому професія рекрутера-фрілансера стає все популярнішою.
Що насправді робота на фрілансі означає для фахівця, які переваги і недоліки такого виду співпраці і чи є «підводні камені»? Команда Hurma System вирішила розібратися в цій темі і поділитися результатами з вами.
Хто такий рекрутер-фрілансер?
Рекрутер-фрілансер — це фахівець, який займається підбором персоналу, але працює не з однією компанією в рамках штату, а співпрацює з різними проектами на віддаленій основі.
Рекрутеру на фрілансі необхідно володіти тими компетенціями що і штатним фахівцям, але при цьому володіти більш високим рівнем самоорганізації та навичками тайм-менеджменту. Обов'язки віддаленого рекрутера також не дуже відрізняються від завдань штатника, але мають деякі доповнення:
- співпраця з представниками компанії або менеджерами, що наймають персонал;
- розробка та впровадження стратегії пошуку;
- ведення бази кандидатів;
- пошук кандидатів;
- проведення співбесід і оцінка кандидатів;
- менеджмент зустрічей кандидатів і представників компанії;
- робота з кандидатом на всіх етапах закриття вакансії;
- формування звітності.
На кого працює рекрутер-фрілансер?
Роботодавцями рекрутера стають компанії, яким необхідно підібрати співробітника за певними вимогами. Як знайти цих роботодавців? Почати варто з відвідування job-порталів і пошуку відкритих вакансій рекрутера-фрілансера. Такими майданчиками можуть стати:
- HeadHunter.ua
- djinni.co
- Inco.works
- Work.ua
- Rabota.ua
- Jooble
Відзначимо, що найчастіше компанії на таких порталах розміщують вакансії на рекрутерів у штат. Тому обмежуватися тільки цими майданчиками не варто. Також необхідно звернути увагу на вакансії в спеціальних групах у соціальних мережах. Наприклад, у Facebook:
- Работа в IT-компаниях Украины
- Работа для HR Ukraine
- HR и рекрутер. Украина (только вакансии и резюме)
Або в Telegram:
- HR & рекрутеры Украины
- IT recruiting chat Ukraine
- NON-tech Jobs in IT
Якщо рекрутер вирішив перейти працювати на фріланс, йому не варто забувати про відвідування професійних конференцій. Активна участь в житті HR-ком'юніті допоможе фахівцю «бути у формі» і дозволить йому чи їй отримувати більше замовлень від роботодавців.
3 причини, чому компанії працюють з фрілансерами
- Економія фінансових коштів (не потрібні організація робочого місця, соцпакет, платний софт для рекрутингу).
- Більш швидке закриття вакансій.
- Фрілансер коштує компанії дешевше, ніж послуги кадрового агентства.
+ і — роботи фрілансером
Робота рекрутера-фрілансера має такі переваги:
- більш високий дохід у порівнянні зі штатною роботою;
- гнучкий графік, який кожен фахівець вибирає для себе самостійно;
- можливість працювати з дому, що дозволяє знаходити час на роботу і сім'ю;
- відсутність мікроменеджменту, у рекрутера немає начальників, він працює з замовником.
І такі недоліки:
- нестабільний дохід;
- оплата тільки за закриті вакансії;
- ненормований робочий день і завантаження.
Зарплата рекрутера на фрілансі
На відміну від штатних співробітників, рекрутери на фрілансі отримують відрядну оплату. Іншими словами, закрита вакансія = дохід. Відповідно, чим більше офферов підпишуть кандидати і замовник, тим більший гонорар отримає рекрутер.
IT рекрутер-фрілансер часто закриває більш складні вакансії, саме тому його оклад може виростати за вартістю в Х2.
Оплата за вакансію, яку закрив фріланс-рекрутер в Україні, визначається кожним окремим роботодавцем. Буває, що фрілансера беруть на певний проект або для того, щоб закрити відразу кілька вакансій в одній компанії. Що стосується віддаленої роботи з замовниками з інших країн СНД, то вартість послуг рекрутера може дорівнювати окладу кандидата. Оплату рекрутер часто отримує лише після того, як кандидат проходить випробувальний термін в компанії.
З чого почати рекрутеру-фрілансеру?
1. Визначте свій напрямок
Якщо ви володієте достатніми технічними навичками, то можете піти у сферу IT. Рекрутеру не обов'язково мати практичний досвід роботи на технічній посаді, але розуміти сферу — необхідно.
Якщо технічних навичок у вас недостатньо, то ви можете сконцентруватися на інших сферах, спробувавши себе в кожній з них. Так ви зрозумієте, яка з них вам до душі.
2. Створіть портфоліо
Якщо на роботу в штат фахівців підбирають по резюме, то на фрілансі головне мати успішні кейси. Коли ви визначитеся зі сферою, подбайте про те, щоб у вашому портфоліо значився досвід роботи в цій галузі. Адже, якщо ви хочете стати технічним рекрутером, то як без відповідного портфоліо переконаєте замовника в своєму професіоналізмі?
3. Створіть свій професійний акаунт у соціальних мережах
Facebook і LinkedIn — ідеальні платформи для створення професійного аккаунту. На них ви можете вказати свій досвід роботи в компаніях, навчання на тренінгах та участь в конференціях. Це допоможе вам у соціальному рекрутингу.
4. Не забувайте про маркетинг
Розвивайте особистий бренд, друкуйте візитки, займайтеся нетворкінгом і випускайте власний контент на професійну тематику на своєму блозі або в соцмережах. Згодом ці дії дадуть вам результат у вигляді більш частих замовлень.
5. Виберіть інструменти
Основна відмінність від роботи в офісі в тому, що тепер ви працюєте тільки на себе. Справна техніка, обліковий запис LinkedIn Recruiter і спеціальний софт — тепер лише ваша турбота. Перше, що вам необхідно — хороший інтернет-провайдер і вигідний тариф на мобільному. Все інше обирайте за специфікою вашої діяльності.
Експертна думка
Про різницю між офісом і віддаленою роботою:
Коли працюєш в компанії — у тебе один керівник. Коли працюєш на віддаленій роботі усі клієнти — твої керівники, у всіх «горять» терміни. Також, потрібно враховувати, що на фрілансі у тебе немає команди і тісної взаємодії з технічними фахівцями.
Про «підводні камені» роботи рекрутера на фрілансі:
Ти неначесполучна ланка між кандидатом і компанією. І продаж компанії це, по суті, продаж кота в мішку. Дуже важливо при пошуці кандидатів в компанію, говорити про її цінності, але не у всіх вони є, і не всі вбачають в цьому проблему.
Про організацію свого робочого часу:
Для організації часу роботи рекрутера, в першу чергу необхідно проводити аналіз ринку по відкритій позиції, ставити приблизний дедлайн закриття позиції, і оперувати всіма плюсами і мінусами позиції. Це дозволить правильно пріоритезувати відкриті позиції, вести переговори ефективно, тим самим закриваючи позиції в необхідний термін.