Кадровик
Онлайн-консультаціїНормативна базаКласифікаторДКХПЗразки документівПосадові інструкціїНовиниМатеріалиШпаргалкиКалендарКалькуляториВідпочинОкМагазин
Facebook
Telegram

Новини

Новини

Сортувати за
Датою
Фільтр
Головна
Вхід
ГоловнаНовиниДля оформлення відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами наказ не обовʼязковий: позиція Мінекономіки
Останні новини
10.07.2025

Для оформлення відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами наказ не обовʼязковий: позиція Мінекономіки

Фахівці Мінекономіки у своєму листі від 21.05.2025 №4701-05/38100-09 зауважили, що відповідно до ч. 1 ст. 179 КЗпП та ч. 1 ст. 17 Закону № 504 на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів – 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів, інформує Дебет-Кредит

Висновок 1: підставою для надання працівниці відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами є факт наявності медичного висновку (вже сформованого листка непрацездатності) з категорією «Вагітність та пологи», в якому зазначаються дати початку та закінчення його дії.

Мінекономіки вважає, що саме дати дії медичного висновку відповідають початку та закінченню цієї відпустки.

Окремо у листі наголошено, що за ч. 4 ст. 23 Закону № 504 фінансування допомоги по вагітності та пологах провадиться з коштів державного соціального страхування.

Листок непрацездатності – це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів, який надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом) через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Висновок 2: видання наказу на період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами не є обов'язковим. Основною і достатньою підставою для надання такої відпустки є листок тимчасової непрацездатності.

Від редакції.  Зауважимо, що у Мінсоцполітики у 2019 році була інша позиція. Тоді було вказано, що видання наказу про надання відпустки по вагітності й пологах є обов'язковим, і його наявність дасть змогу правильно вести облік робочого часу та уникнути помилок в нарахуванні заробітної плати та допомоги по вагітності й пологах. Для оформлення зазначеної відпустки роботодавець може використати типову форму №П-3 "Наказ (розпорядження) про надання відпустки" або ж розробити власну форму. 

Тож тепер виходить, що є дві протилежні позиції міністерств щодо необхідності видання наказу для відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. 

Ми вважаємо, що працівниця має надати заяву на таку відпустку, а роботодавець - скласти наказ про її надання.

На це є ще одна причина: використання цієї відпустки є правом, а не обов’язком працівниці. Роботодавець не може самостійно вирішити відправити працівницю у відпустку, а отже, працівниця повинні висловити бажання скористатися такою відпусткою. 

Тим паче, що іноді вагітність у працівниць виникає під час відпустки для догляду за іншою дитиною. А дві відпустки одночасно працівниці надати не можна – вона може вийти з відпустки для догляду і піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Але для оформлення відповідних наказів потрібні заяви працівниці.

Джерело: Дебет-Кредит
12.06.2025
Чи впливає перенесення декретної відпустки на розмір допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами?
11.03.2025
Який термін відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною?
11.10.2024
Яким чином надається відпустка у зв’язку з вагітністю і пологами в разі призупинення дії трудового договору?
23.07.2024
Актуальні «декретні» кейси у 2024 році
27.06.2024
Особливості надання відпустки в зв’язку з вагітністю та пологами
Відділ продажу
0-800-213-787
з 9.00 до 18.00
© Кадровик, Ай Ті Сістем Юкрейн, ТОВ, 2017—2025