Хто має право на фото відео зйомку педагогічного працівника

Відповідно до ст. 32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте й сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно статті 307 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.
Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою.
Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.
Європейська Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод у статті 8 проголошує право на повагу до приватного і сімейного життя.
Згідно з постановою Європейського суду із прав людини від 24 червня 2004 р. кожна людина має свою особисту зону інтересів, що є недоторканною навіть у робочий час.
Відеоспостереження за працівниками на робочому місці дозволяється виключно за наявності їхньої письмової згоди. Це є оптимальним підходом, адже відповідно до чинного Кодексу законів про працю України, роботодавець зобов’язаний письмово ознайомити працівника з умовами праці (ч. 1 ст. 29 КЗпП), до яких належить і відеонагляд.
Дії, які має виконати роботодавець для впровадження відеоспостереження:
- видати наказ про організацію системи відеоспостереження, з яким обов’язково ознайомити всіх працівників під підпис;
- внести зміни до Правил внутрішнього трудового розпорядку, додавши пункт щодо функціонування системи відеонагляду;
- возмістити попереджувальні знаки у приміщеннях, де ведеться відеоспостереження, у добре видимих місцях.
У разі недотримання зазначених правил результати відеоспостереження можуть бути визнані незаконними та стати підставою для оскарження у суді.
Отже, керуючись вищевикладеним:
- Кабінет, класна кімната, аудиторія тощо вважаються робочим місцем педагогічного працівника. Тому ніхто не має права здійснювати фото чи відеозйомку під час виконання ним професійних обов’язків без його згоди.
- Правила внутрішнього трудового розпорядку мають містити чіткий порядок проведення відеоспостереження за педагогічними працівниками.
- Приховане відеоспостереження дозволяється виключно правоохоронним органам на підставі рішення суду. Використання негласних технічних засобів збору інформації без належного дозволу тягне за собою кримінальну відповідальність відповідно до законодавства України.
- Всі учасники освітнього процесу мають бути ознайомлені із правилами фото, відеофіксації у закладі освіти.