Кадровик
Онлайн-консультаціїНормативна базаКласифікаторДКХПЗразки документівПосадові інструкціїНовиниМатеріалиШпаргалкиКалендарКалькуляториВідпочинОкМагазин
Facebook
Telegram

Новини

Новини

Сортувати за
Датою
Фільтр
Головна
Вхід
ГоловнаНовиниЯк визначати заробітну плату працівників підприємства для отримання статусу критично важливого
Останні новини
28.02.2025

Як визначати заробітну плату працівників підприємства для отримання статусу критично важливого

Постановою КМУ від 23.01.2023 № 76, нагадує uteka.ua, затверджено:

  • Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі – Критерії та порядок);
  • Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час (далі – Порядок бронювання) .

Один із критеріїв визнання підприємств критично важливими для економіки та життєдіяльності населення, установлених у п. 2 Критеріїв та порядку, стосується заробітної плати. А саме: розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників підприємства за останній календарний квартал має становити не нижче за розмір мінімальної заробітної плати (далі – МЗП) по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5. Оскільки на сьогодні МЗП становить 8 000 грн, то йдеться про розмір зарплати 20 000 грн (8 000 грн х 2,5 = 20 000 грн) у 2025 році.

Однак ця умова щодо МЗП не стосується:

  • державних і комунальних підприємств, а також господарських товариств, у статутному капіталі яких більш як 50 % акцій належать державі або перебувають в комунальній власності;
  • господарських товариств, більш як 50 % акцій яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких – 100 %; о
  • ператорів газорозподільних систем.

Для їх визнання критично важливими розмір нарахованої заробітної плати працівників за останній календарний квартал має становити не менше розміру середньої заробітної плати в регіоні за IV квартал 2021 року (за даними Держстату).

Отже, якщо уважно перечитати формулювання зазначеного критерію, то йдеться про розмір середньої заробітної плати по підприємству для деяких підприємств - не менш як 20 000 грн за останній календарний квартал, а для деяких – не нижче за середню зарплату в регіоні за IV квартал 2021 року.

Умову щодо заробітку містить і Порядок бронювання (абзац третій п. 8). А саме для військовозобов’язаних працівників критично важливих підприємств, які включаються до списків для бронювання, нарахована щомісячна зарплата протягом строку, на який надано відстрочку, має бути не нижче за розмір МЗП по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (тобто в 2025 році – не менш як 20 000 грн).

Виняток з цієї норми (так само, як для визначення критично важливих підприємств), передбачено для бронювання працівників державних і комунальних підприємств, господарських товариств, у статутному капіталі яких більш як 50 % акцій належать державі або які перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більш як 50 % акцій яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 %, та ін. (абзац третій п. 8 Порядку бронювання в останній редакції). Для працівників таких підприємств - середня по регіону.

Звертаємо увагу: п. 61 Критеріїв та порядку передбачає, що орган, який ухвалив рішення про визначення підприємства критично важливим, здійснює моніторинг діяльності такого підприємства за звітний податковий період, зокрема і виконання вимог, визначених в абзаці третьому п. 8 Порядку бронювання (стосовно нарахування заробітної плати заброньованому). Також за потреби цей орган проводить перевірку відповідності підприємств, визначених критично важливими, критеріям протягом діяльності підприємства з дати ухвалення рішення про визначення їх критично важливими. За результатами перевірки орган може встановити невідповідність підприємства критеріям та скасувати його статус критично важливого.

Тобто, якщо виявиться, що підприємство не відповідає, зокрема, «зарплатному» критерію, підприємство позбавлять статусу критично важливого, а отже, військовозобов’язані втратять бронь. Поновити «критичну важливість» можна буде не раніше ніж через шість місяців.

 

Джерело: uteka.ua
30.06.2025
Обов'язки роботодавців перед ТЦКСП у 2025 році
27.06.2025
Чи можна списки персонального військового обліку надіслати до ТЦК поштою для їх звіряння за графіком?
27.06.2025
У застосунку «Резерв+» з’являються різні статуси щодо військового обліку: що вони означають і як діяти
25.06.2025
Чи потрібно для працівника, який є відповідальним за ведення військового обліку, призначати заміну на час відпустки?
24.06.2025
Чи може роботодавець вимагати від працівника проходження ВЛК
Відділ продажу
0-800-213-787
з 9.00 до 18.00
© Кадровик, Ай Ті Сістем Юкрейн, ТОВ, 2017—2025