Чи має право голова первинної профспілкової організації працювати за сумісництвом
На «профспілкову гарячу лінію» звернулися з питанням чи має право голова первинної профспілкової організації, звільнений у зв'язку з обранням до складу виборних профспілкових органів з попереднього місця роботи, тобто профспілка є його основним місцем роботи, працювати за сумісництвом?
Право працівників укладати трудові договори на одному або одночасно на декількох підприємствах закріплене Кодексом законів про працю України (частина друга ст. 21).
Відповідно до статті 102-1 КЗпП, сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця - фізичної особи.
Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.
З норм частини другої 2 статті 21 КЗпП випливає, що встановити окремі обмеження для роботи за сумісництвом можна законодавством, колективним договором або трудовою договором.
Так, деяким категоріям працівників обмеження роботи за сумісництвом встановлені законодавством, наприклад:
- Закон України "Про запобігання корупції" встановлює обмеження щодо сумісництва, зокрема державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування, суддів тощо (стаття 25);
- Закон України «Про статус народного депутата України» - щодо народних депутатів (стаття 3);
- Закон України «Про Національну поліцію України» - щодо поліцейських (стаття 66);
- Закон України "Про прокуратуру" - щодо прокурорів (стаття 18);
- Закон України "Про нотаріат" - щодо нотаріусів (стаття 3);
- Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" - щодо адвокатів (стаття 7 та 16).
Важливо
Звертаємо увагу, що законодавством не встановлені обмеження роботи за сумісництвом щодо працівників громадського сектору, в тому числі профспілкових організацій.
Щодо обмеження роботи за сумісництвом, які встановлені колективним або трудовим договором.
У колективному або трудовому договорі можуть бути встановлені норми, які або регулюють прийняття на роботу за сумісництвом, або встановлюють обмеження роботи працівників за сумісництвом.
Встановлення таких обмежень може бути обґрунтованим у випадках, коли робота за сумісництвом не може бути поєднана з роботою за основним місцем роботи, веде до надмірного перевантаження і перевтоми працівника, при виконанні важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці та з урахуванням інших умов.
Таким чином, у випадку, якщо голова первинної профспілкової організації звільнений у зв'язку з обранням до складу виборних профспілкових органів з попереднього місця роботи, тобто має основне місце роботи у профспілковій організації, а законодавством будь-які обмеження щодо сумісництва для такої категорії працівників не встановлені, то він має право на роботу за сумісництвом.
При цьому необхідно звертати увагу на наявність обмежень роботи за сумісництвом, у разі їх встановлення у трудовому або колективному договорі та це враховувати.
Оксана Зайцева
Департамент правового захисту
апарату ФПУ