Як пережити тиск осені? Поради психологині
З настанням осені багато людей відчувають зміни не лише у природі, але й у власному самопочутті. Похмура погода, скорочення світлового дня та зниження температури часто впливають на настрій та можуть викликати втому, апатію або навіть легку депресію. Однак ці сезонні зміни можна пережити з меншим стресом, якщо знати, як правильно підтримувати емоційний баланс.
Психологиня й психотерапевтка Мирослава Третяк ділиться простими, але дієвими способами, які допоможуть пережити тиск осені.
Прийміть свої почуття та емоції
Не ігноруйте сигнали, які подає ваше тіло чи психіка. Осінь справді впливає і на настрій, і на те, що ви відчуваєте – це цілком нормально. Коли відчуваєте сум чи втому – дайте собі час для того, що прожити ці негативні емоції.
«Зміни настрою, які виникають восени, є природними і кожна здорова людина відчуває їх (але кожна по-різному). Адже наш організм пристосовується до нових біоритмів (холодніших і коротших днів). До того ж сонячне світло напряму впливає на фізичний та емоційний стан. А зниження вітаміну D призводить до того, що організм більш чутливий до впливу вірусів і захворювань. Але якщо людина відчуває такі стани не в помірній кількості, то варто обстежитись, щоб зрозуміти, в чому причина», – ділиться Мирослава.
Проводьте час на відкритому повітрі
Не варто сидіти вдома через негоду. Дослідження показують, що фізична активність, особливо на природі, підвищує рівень ендорфінів і допомагає боротися зі стресом. До того ж восени не завжди йде дощ, є багато сонячних днів, які ідеально підходять для прогулянок або активного відпочинку (поїздки на пікнік, велосипедні прогулянки тощо).
Контакт із природою допоможе знизити рівень стресу, а свіже повітря та осіннє сонце сприяють виробленню серотоніну – гормону щастя. Також регулярні прогулянки додають енергії та сприяють відчуттю спокою.
Використовуйте штучне світло
Коли настає темна доба пори, спробуйте максимально затишно облаштувати свій дім. Для цього використайте свічки з ароматами спецій чи цитрусових. Вони можуть покращити емоційний стан і розслабити після важкого дня. Також створити затишок можливо за допомогою гірлянд і ліхтариків. Розмістити їх можна на стінах, уздовж полиць або навколо вікон. Такий декор не тільки візуально покращить простір, але й позитивно вплине на ваш емоційний стан. «Штучне світло сприяє розслабленню та допомагає створити відчуття тепла навіть у похмурі осінні дні», – наголошує психотерапевтка.
Знайдіть час для фізичної активності
Багато людей згадують про спорт ближче до літа. Але не варто забувати про нього восени. Фізична активність стимулює вироблення ендорфінів, які покращують настрій та допомагають боротися зі стресом. Візьміть за звичку робити ранкову зарядку, відвідувати спортзал чи ходити на танці. Навіть короткі тренування можуть позитивно вплинути на ваше самопочуття впродовж дня. «Якщо ж ви не фанат інтенсивних занять, рухайтесь більше у повсякденному житті: користуйтеся сходами замість ліфта, виходьте на прогулянки під час обідньої перерви тощо», – говорить Мирослава.
Харчуйтеся збалансовано
Восени люди схильні до споживання більш калорійних продуктів. Однак це не покращить настрій та може призвести до відчуття втоми та погіршення настрою. Краще додайте до свого раціону продукти, багаті на вітаміни та мікроелементи: гарбуз, яблука, моркву, буряк, капусту та інші сезонні овочі й фрукти. Також зверніть увагу на їжу, що містить Омега-3 жирні кислоти (лосось, горіхи, насіння льону тощо) – вони сприяють покращенню роботи мозку. «Збалансоване харчування допоможе стабілізувати рівень цукру в крові та підвищити настрій», – говорить Мирослава.
Організовуйте яскраві та емоційні події
Осінь не обов’язково має бути похмурою та нудною порою року.
Щоб уникнути апатії, організовуйте події, які наповнять ваші дні радістю та позитивом. Це можуть бути тематичні вечірки, вечори настільних ігор чи навіть невеликі подорожі на вихідних.
Можна також організувати кулінарний майстер-клас чи організувати екскурсію. Такі події додадуть різноманіття у будні, допоможуть відволіктися від буденності та покращити настрій.
Спілкуйтесь з людьми
Через похмуру погоду восени не дуже хочеться виходити на вулицю. Але це не привід ізолювати себе від спілкування та проводити час наодинці. Навпаки, якщо є можливість і ресурси, організовуйте з близькими, друзями або колегами затишні вечори вдома, спільні прогулянки чи поїздки. Такі моменти допоможуть зміцнити соціальні зв’язки, обмінятися позитивними емоціями і просто насолодитися проведеним часом. Якщо можливості для зустрічей немає, підтримуйте зв’язок телефоном або спілкуйтеся в месенджерах. «Регулярний контакт із близькими людьми допоможе уникнути осінньої ізольованості та додасть тепла навіть у найпохмуріші дні», – говорить Мирослава Третяк.
Ведіть щоденник вдячності
Це ефективний спосіб підтримувати позитивне мислення та зосереджуватись на приємних моментах. Щовечора або зранку записуйте речі, за які ви вдячні: це можуть бути як значні події, так і дрібниці, що принесли радість впродовж дня. Така практика допоможе сфокусуватися на позитиві та боротися зі стресом. «Можете вести психологічний щоденник, в якому записуватимете свої думки, емоції та рефлексії. Це чудовий спосіб боротися з тривожними думками, відчувати свої потреби та відстежувати емоційні коливання», – зауважує Мирослава.
Осінь може негативно повпливати на вашу психіку та емоційний стан. Однак з правильним підходом цей сезон можна перетворити на період внутрішньої гармонії та турботи про себе. Слухайте своє тіло, піклуйтесь про себе і не забувайте про радість маленьких моментів.
Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni