З 27 вересня в Україні запрацюють нові підстави для звільнення працівників
27 вересня 2024 року набуває чинності новий Закон 3768-IX, який змінює і регулює порядок звільнення працівників з підприємства.
Частину першу статті 40 КЗпП доповнено пунктами 13 і 14 такого змісту:
"13) набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;
14) невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень, передбачених частиною другою статті 142 цього Кодексу".
Таким чином, згідно з новим законом, роботодавець може розірвати трудовий договір з працівником у таких випадках:
- Якщо працівника засуджено за злочин проти основ національної безпеки України.
- Якщо працівник не виконує правил поведінки на підприємстві.
Законом також запроваджено поняття "правил поведінки на підприємстві", а саме статтю 142 КЗпП після частини першої доповнити двома новими частинами такого змісту:
"Складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про зобов'язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.
Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об'єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов'язковим".
Отже, ці правила мають містити положення про зобов'язання працівників не розголошувати інформацію з обмеженим доступом, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.
Встановлення правил поведінки на підприємствах, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або на об'єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов'язковим.
Також, доповнено статтю 46 КЗпП щодо можливості відсторонення від роботи у разі проведення службової перевірки роботодавцем, який віднесений до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об'єктів чи операторів критичної інфраструктури
Таким чином, роботодавець державних об’єктах, що мають стратегічне значення або на підприємствах критичної інфраструктури може провести службову перевірку, на час якої працівник буде відсторонений від виконання зобов’язань.