Відпустка особі з інвалідністю до настання шестимісячного терміну роботи на підприємстві
Прийнятий на роботу працівник, який є особою з інвалідністю, пропрацювавши два місяці, хоче взяти щорічну основну відпустку. Чи має він таке право розповідає Таміла Радченко, uteka.ua
Згідно з п. 2 ч. 7 ст. 10 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504) особи з інвалідністю можуть розраховувати на можливість взяти щорічну відпустку повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи в перший рік роботи.
За бажанням таких осіб щорічні відпустки надаються їм у зручний для них час (п. 2 ч. 14 ст. 10 Закону № 504).
Також нагадаємо, що особам з інвалідністю I і II груп щорічна основна відпустка надається тривалістю 30 календарних днів (далі - к. д.), а особам з інвалідністю III групи - 26 к. д. ( ч. 7 ст. 6 Закону № 504). Проте в період дії воєнного стану тривалість щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежена 24 к. д. за поточний робочий рік (ч. 1 ст. 12 Закону від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»; далі – Закон № 2136). Крім того, під час воєнного стану роботодавець може відмовити працівникові в наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення) (ч. 2 ст. 12 Закону № 2136).
Отже, якщо в нашій ситуації працівника (особу з інвалідністю), який бажає взяти щорічну основну відпустку до настання шестимісячного терміну роботи на підприємстві, не залучено до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури чи мобілізаційного завдання, роботодавець повинен надати йому таку відпустку.