Кадровик
Онлайн-консультаціїНормативна базаКласифікаторДКХПЗразки документівПосадові інструкціїНовиниМатеріалиШпаргалкиКалендарКалькуляториВідпочинОкМагазин
Facebook
Telegram

Новини

Новини

Сортувати за
Датою
Фільтр
Головна
Вхід
ГоловнаНовиниЯк звільнити працівника без його заяви?
Останні новини
20.12.2023

Як звільнити працівника без його заяви?

Як можна звільнити працівника, який знаходиться за кордоном із початку війни і не виходить на зв'язок із роботодавцем, розповідає Інна Журавська, експертка ЛІГА:ЗАКОН

У разі тривалої відсутності працівника на роботі роботодавець має право звільнити працівника, адже трудовий договір (зокрема й строковий) з працівником може бути розірваний роботодавцем за прогул (у т. ч. за відсутності на роботі понад 3 годин протягом робочого дня) без поважних причин (п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП).

Завважте: згідно з роз'ясненням Держпраці в разі, коли працівник залишив робоче місце та виїхав із місця проживання у зв'язку з бойовими діями, відсутні підстави для звільнення працівника з роботи за прогул, але й зберігати за таким працівником середній заробіток немає підстав.

Таке застереження для роботодавців підтверджено також у роз'ясненні Директорату розвитку ринку праці та умов оплати праці Мінекономіки, де було вказано, що працівники, які не виходять на роботу внаслідок ведення воєнних дій та пов'язаних із ними обставин, не можуть бути звільнені за п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП за підставою "прогул". Зазначене обумовлено необхідністю збереження життя і здоров'я таких працівників та їх сімей і вважається як відсутність на роботі з поважних причин. Якщо не було оголошено простою, у такому випадку за працівниками зберігаються робоче місце та посада.

Якщо в даному випадку мова не йде про подібні ситуації, то роботодавець може звільнити працівника за власною ініціативою на підставі п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП за прогул. Проте це вимагає від нього дотримання певної процедури й виконання низки умов. Інакше працівник може оскаржити в суді своє звільнення і доведеться не лише поновлювати його на роботі, а й виплачувати середній заробіток за період вимушеного прогулу.

Також звернімо увагу на п. 83 ч. 1 ст. 36 КЗпП, яким передбачено, що підставою припинення трудового договору є:

  • відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль.

Тобто для звільнення за цією підставою має бути наявність одночасно двох умов:

1) фактична відсутність працівника на робочому місці понад 4 місяців поспіль, що має бути підтверджено як табелем обліку робочого часу, так і наявністю інших документів, якими фіксувалася його відсутність (акти, доповідні записки тощо);

2) відсутність інформації в роботодавця про причини такої відсутності понад 4 місяців поспіль (при цьому не має значення поважність чи неповажність причин такої відсутності).

У листах Мінекономіки від 21.08.2022 р. № 4712-06/60662-07 та Держпраці від 12.08.2022 р. № 3055/4/4.1-22а зазначено:

… у випадку невиконання одночасно двох вищенаведених умов звільнення відповідно до такої підстави може бути визнано судом незаконним, наприклад, якщо працівник доведе, що протягом 4 місяців поінформував роботодавця про причини своєї відсутності.

Не може вважатися виконанням цієї умови наявність кількох подібних періодів, які в сумі дорівнюють або перевищують 4 місяці.

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН
14.05.2025
Звільнення працівника за систематичне невиконання трудових обов’язків: проєкт змін до КЗпП
13.05.2025
Як день народження в офісі закінчився звільненням
29.04.2025
Звільнення за втрату довіри
24.04.2025
Пропонується надавати переважне право на залишення на роботі при вивільненні працівникам, чиї чоловік або дружина є мобілізованими під час дії ВС
07.04.2025
Звільнення працівника, відсутнього з невідомих причин протягом кількох місяців
Відділ продажу
0-800-213-787
з 9.00 до 18.00
© Кадровик, Ай Ті Сістем Юкрейн, ТОВ, 2017—2025