Кадровик
Онлайн-консультаціїНормативна базаКласифікаторДКХПЗразки документівПосадові інструкціїНовиниМатеріалиШпаргалкиКалендарКалькуляториВідпочинОкМагазин
Facebook
Telegram

Новини

Новини

Сортувати за
Датою
Фільтр
Головна
Вхід
ГоловнаНовиниЧи потрібно виплачувати вихідну допомогу, якщо вона не передбачена колективним договором
Останні новини
03.05.2023

Чи потрібно виплачувати вихідну допомогу, якщо вона не передбачена колективним договором

Вихідна допомога — це грошова виплата працівникові, який звільнений з роботи не з власної ініціативи, яку виплачує роботодавець у випадках, передбачених законом або сторонами. Основним завданням вихідної допомоги є матеріальне забезпечення звільненого працівника в період пошуку ним нової роботи.

При припиненні трудового договору з підстав:

  • зазначених у пункті 6 статті 36 КЗпП та пунктах 1, 2 і 6 статті 40 КЗпП, пункті 6 частини першої статті 41 КЗпП, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку;
  • у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу (пункт 3 статті 36 КЗпП) — у розмірі двох мінімальних заробітних плат;
  • внаслідок порушення роботодавцем законодавства про працю, колективного чи трудового договору, вчинення мобінгу (цькування) стосовно працівника або невжиття заходів щодо його припинення (статті 38 і 39 КЗпП) — у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку;
  • у разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у пункті 5 частини першої статті 41 КЗпП, — у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про колективні договори і угоди" колективний договір, угода укладаються на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин.

Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги.

Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод.

Таким чином, якщо колективним договором не врегульоване питання щодо виплати вихідної допомоги працівнику при припиненні трудового договору, то слід керуватись нормами трудового законодавства, а саме — статтею 44 КЗпП.

Анна Мілієнко-Самсонова, головний редактор електронної системи "ОК. Кадровик"

 

Джерело: ОК.Кадровик
24.04.2025
Чи має право на вихідну допомогу працівник, якого звільняють через відмову від продовження роботи в зв’язку зі зміною істотних умов праці?
13.05.2024
Чи виплачується вихідна допомога при виході на пенсію
18.04.2024
Чи є для роботодавця базою нарахування ЄСВ сума вихідної допомоги працівникові при звільненні
17.04.2024
Підстави та розмір виплати вихідної допомоги при звільненні
16.05.2023
Як обрахувати розмір вихідної допомоги при звільненні працівника у зв’язку із скороченням чисельності чи штату працівників?
Відділ продажу
0-800-213-787
з 9.00 до 18.00
© Кадровик, Ай Ті Сістем Юкрейн, ТОВ, 2017—2025