Як і хто може здійснювати добровільну сплату ЄСВ

Платниками, які мають право на добровільну сплату ЄСВ згідно з п. 1 ст. 10 Закону № 2464, зазначає ЛІГА:ЗАКОН, є:
• члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню;
• особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, а також не належать до платників ЄСВ, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні (на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування);
• громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування).
Важливо
Добровільна сплата ЄСВ платниками здійснюється на основі договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Перелік документів, необхідних для укладення договору про добровільну участь, передбачено пп. 1 п. 3 розд. V Інструкції № 449.
Особи, які мають право на добровільну сплату ЄСВ, подають до податкових органів за місцем проживання:
– заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування або про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за формою згідно з додатком 3 до Інструкції № 449;
– копію трудової книжки (за наявності);
– виписку із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5);
– копію документа, що посвідчує особу;
– документ, що підтверджує членство в особистому селянському господарстві (для членів особистого селянського господарства).
Договір про добровільну участь, типову форму якого наведено в додатку 4 до Інструкції № 449, укладається в строк не пізніше ніж 30 календарних днів із дня отримання заяви (пп. 3 п. 3 розд. V Інструкції № 449).
За бажання особи сплатити ЄСВ за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню (у т. ч. за період з 01.01.2004 по 31.12.2010), і в разі отримання від неї заяви про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) після перевірки викладених у заяві відомостей податковими органами у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь за формою, наведеною в додатку 5 до Інструкції № 449 (пп. 4 п. 3 розд. V Інструкції № 449, ч. 5 ст. 10 Закону № 2464).
Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання (пп. 4 п. 3 розд. V Інструкції № 449, ч. 3 та ч. 4 ст. 10 Закону № 2464).
У договорі про добровільну участь зазначаються, зокрема, строк дії договору, порядок сплати ЄСВ та рахунки, на які він має сплачуватися (п. 4 розд. V Інструкції № 449).
Сума сплаченого ЄСВ за кожен місяць періоду:
• не може бути меншою за мінімальний страховий внесок і більшою за суму ЄСВ, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленого на дату укладення договору;
• не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2, та не може бути більшою за суму ЄСВ, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору (у разі одноразової сплати ЄСВ за попередні періоди).
Сума ЄСВ сплачується щомісяця в розмірі, встановленому в договорі про добровільну участь, до 20 числа місяця, що настає за місяцем, за який він сплачується (крім осіб, які здійснюють одноразову сплату) (п. 3 розд. V Інструкції № 449).