Як оформити продавців у магазин

Із продавцями треба укладати трудові договори. Адже вони працюють за встановленим режимом. Якщо у вашому магазині встановлено час роботи з 10 до 19, продавець не може не дотримуватися режиму роботи й самостійно організувати роботу в зручний час, зазначає journal.ostapp.com.ua
Буває, ФОП оформляють продавців у магазин за договорами ЦПХ, під виглядом консультантів, які працюють нібито не повний робочий день. Але, швидше за все, у разі перевірки контролери Держпраці визнають такі відносини трудовими й оштрафують (абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП).
Держпраці вважає, що роботу продавця не можна розцінювати як виконання обов'язків за договором ЦПХ. Такої позиції дотримуються і суди.
Продавець може працювати лише за трудовим договором, із 5-денним робочим тижнем і 8-годинним робочим днем або з 6-денним робочим тижнем і 7-годинним робочим днем, а напередодні вихідних — не більше 5 годин (ст. 52 КЗпП).
Щодо норми робочого дня
За КЗпП робочий тиждень не повинен перевищувати 40 годин (ч. 1 ст. 50 КЗпП).
Фактично відпрацьований робочий час роботодавець зобов'язаний відмічати в табелі обліку робочого часу.
Не можна відмічати час роботи з 9 до 18, якщо працівник фактично працює до 21. Це відразу виявлять перевіряючі, адже є графік роботи магазину, а працювати без продавця він не може.
Якщо ж із 18 до 21 працює сам ФОП, це має бути оформлено. А продавець не повинен фізично перебувати на робочому місці в цей час.
Цілодобовий магазин. Робота в нічний час — з 10 вечора до 6 ранку (ст. 54 КЗпП) — оплачується в підвищеному розмірі, не нижче 20% окладу (тарифної ставки) працівника за кожну годину роботи.
Додаткова інформація від Ок.Кадровик
У період дії воєнного стану норми частини першої статті 54 не застосовуються згідно із Законом № 2136-IX від 15.03.2022
Подвійна оплата. Взагалі якщо продавець перепрацьовує, то цей час оплачується як понаднормовий — у подвійному розмірі (ст. 106 КЗпП).
Позмінна робота. Працівникам установлюється підсумований облік робочого часу, затверджуються графіки змінності: людина виходить у свою зміну. 40-годинного обмеження також слід дотримуватися, але вже за весь обліковий період. Наприклад, якщо обліковий період 3 місяці й в одному з них було перепрацювання на 8 годин, а в інших — недопрацювання 3 і 5 годин, за обліковий період норма робочого часу дотримана й працівнику нічого доплачувати не треба.
Як бачимо, варіанти можуть бути різними, головне, це має бути зафіксовано у внутрішніх документах — колдоговорі, правилах внутрішнього трудового розпорядку, наказі ФОП.