Як перейти на гіг-контракт

Щоб укласти такий вид договору, компанії треба стати резидентом спецрежиму Дія City. Ними можуть бути лише юридичні особи, зареєстровані в Україні. Для укладення гіг-контракту спеціалісту не потрібні жодні спеціальні реєстрації, на зразок реєстрації ФОП. Компаніям також не обов’язково оформляти дозволи для залучення спеціалістів-іноземців. Сам факт укладеного гіг-контракту вже є достатньою підставою для отримання посвідки на тимчасове проживання для іноземця.
Гіг-контракт можна також укласти в електронній формі з використанням кваліфікованих електронних підписів (КЕП) сторін. У ньому сторони врегульовують взаємні права та обов’язки.
Після укладення такого контракту, але до початку виконання роботи, компанії необхідно повідомити про це Державну податкову службу.
Додаткова інформація від Ок. Кадровик
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту», повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації) або резидентом Дія Сіті до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу.
На гіг-спеціалістів не заводяться трудові книжки чи інша кадрова документація — усю інформацію про свій страховий стаж можна отримати в онлайн-кабінеті на сайті Пенсійного фонду.
Важлива деталь: якщо спеціаліст бажає працювати не на одну компанію, то може заключити гіг-контракт або працювати за наймом чи ФОП-моделлю і в інших компаніях — законодавством це не заборонено. Водночас, обмеження щодо цього можуть встановлюватися в договорі про неконкуренцію.
Додаткова інформація від Ок. Кадровик
Александр Мельник, адвокат, АО "Юридическая фирма "Василь Кисиль и партнеры", для Ліга.Tech