Порядок укладення трудового договору

Згідно зі ст. 24 КЗпП, зазначає ЛІГА:ЗАКОН, додержання письмової форми трудового договору є обов'язковим у разі:
• організованого набору працівників;
• укладання договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я;
• укладення контракту;
• якщо на цьому наполягає працівник;
• укладання договору з неповнолітніми;
• укладання трудового договору з фізичною особою;
• укладання трудового договору про дистанційну роботу або про надомну роботу;
• укладання трудового договору з нефіксованим робочим часом;
• в інших передбачених законодавством випадках.
Під час укладення трудового договору громадянин зобов'язаний надати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також у випадках, передбачених законодавством, відповідний військово-обліковий документ. Якщо для цієї роботи (посади) законодавчо встановлено вимоги щодо освіти, кваліфікації, стану здоров'я тощо, необхідне також надання документів, що підтверджують відповідність цим вимогам (ст. 24 КЗпП).
Під час укладення трудового договору особа, яку вперше приймають на роботу, має право подати вимогу про оформлення трудової книжки.
Забороняється вимагати надання відомостей і документів, не передбачених законодавчо (ст. 25 КЗпП).
Відповідно до ст. 24 КЗпП укладення трудового договору оформляється наказом або розпорядженням роботодавця, складеним, як правило, на підставі поданої працівником заяви.
Працівник може бути допущений до роботи лише за умови:
- укладення трудового договору, оформленого наказом або розпорядженням роботодавця;
- повідомлення органів ДПСУ про прийняття працівника на роботу у порядку, встановленому Кабміном у постанові № 413 (ст. 24 КЗпП).
На підставі вимог ст. 29 КЗпП до початку виконання працівником трудових обов'язків роботодавець повинен в узгоджений із працівником спосіб поінформувати працівника про:
1) місце роботи (інформація про роботодавця, у тому числі його місцезнаходження), трудову функцію, яку зобов'язаний виконувати працівник (посада та перелік посадових обов'язків), дату початку виконання роботи;
2) визначене робоче місце, забезпечення необхідними для роботи засобами;
3) права та обов'язки, умови праці;
4) наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, а також про право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору - під підпис;
5) правила внутрішнього трудового розпорядку або умови встановлення режиму роботи, тривалість робочого часу і відпочинку, а також про положення колективного договору (у разі його укладення);
6) проходження інструктажу з охорони праці, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони;
7) організацію професійного навчання працівників (якщо таке навчання передбачено);
8) тривалість щорічної відпустки, умови та розмір оплати праці;
9) процедуру та встановлені КЗпП строки попередження про припинення трудового договору, яких повинні дотримуватися працівник і роботодавець.
Не може бути відмовлено в укладенні трудового договору особі, запрошеній за переведенням з іншого підприємства (ч. 5 ст. 24 КЗпП).
Не допускається необґрунтована відмова у прийнятті на роботу чи будь-яке пряме або непряме встановлення переваг залежно від походження, соціально-майнового стану, расово-національної належності, статі, мови, політично-релігійних переконань, місця проживання та ін. (ст. 22 КЗпП).