Спільна праця близьких осіб на підприємствах недержавної форми власності

У КЗпП законодавцем не визначено осіб, які вважаються близькими родичами. Проте ми можемо звернутися за відповіддю до ЦКУ. Таке правило встановлено ст. 9 ЦКУ, відповідно до якої, у випадку, якщо трудові відносини не врегульовані іншими актами законодавства, застосовуються положення ЦКУ, зазначає The Point
Так, у ст. 68 ЦКУ зазначено, що близькі родичі — це чоловік/дружина, батьки, діти, брат, сестра особи.
Також коло близьких родичів встановлено Законом України "Про запобігання корупції", серед них, зокрема особи, які:
- живуть разом, ведуть спільний побут, мають взаємні права та обов’язки із відповідальною особою, зокрема громадяни, які перебувають у цивільному шлюбі;
- чоловіки, дружини, батьки, матері, вітчими, мачухи, сини, дочки, пасинки, падчерки, рідні брати/сестри, дідусі, бабусі, прадіди, прабабусі, онуки, внучки, правнуки, правнучки, зяті, невістки, тесті, тещі, свекри, свекрухи, усиновлювачі/усиновлені, опікуни/піклувальники, громадяни, якими опікуються/за якими піклується згадана особа.
Спільна праця близьких осіб у держустановах: обмеження
Такі обмеження передбачені в ст. 27 Закону України "Про запобігання корупції" і насамперед встановлені законодавцем, аби не виник конфлікт інтересів. Так, наприклад, певні особи (Президент України, держслужбовці, судді, військові посадові особи ЗСУ, посадові та службові особи органів прокуратури, поліцейські) не можуть мати в прямому підпорядкуванні близьких їм осіб або прямо підпорядковуватися близьким їм особам.
Громадяни, які планують зайняти відповідні посади, повинні повідомити керівника про близьких їм осіб, які працюють у цій організації.
Спільна праця близьких осіб на підприємствах недержавної форми власності
У приватному секторі вимоги законодавця стосовно спільної праці родичів є менш вибагливими. КЗпП у ст. 25-1 закріплює лише право працедавця встановлювати обмеження щодо спільної роботи в одній і тій же організації громадян, які є близькими родичами/свояками (батьками, подружжям, братами, сестрами, дітьми, а також батьками, братами, сестрами і дітьми подружжя). Навіть якщо працедавець вирішить скористатися цим правом, він може встановити обмеження лише у разі, коли близькі родичі/свояки безпосередньо підпорядковані/підконтрольні одне одному у процесі виконання трудових обов’язків.
Відповідальність за порушення норм законодавства щодо спільної праці родичів
У ч. 2 ст. 27 Закону України "Про запобігання корупції" йдеться про те, що у випадку, коли виявлене пряме підпорядкування, такі відповідальні особи, а також їх близькі родичі, мають усунути таке порушення протягом 15 днів. В іншому випадку все той же Закон надає два можливі варіанти вирішення даної ситуації.
- Відповідальних осіб або їх близьких родичів переведуть на іншу посаду, яка унеможливить пряме підпорядкування (це відбувається протягом 1 місяця).
- В разі, якщо таке переведення неможливе, громадянина, який перебуває у підпорядкуванні, можуть звільнити.
КЗпП також передбачає відповідальність за перебування у прямому підпорядкуванні у близького родича. Це вважається додатковою підставою для розірвання трудового договору з ініціативи керівника (п. 4 ч. 1 ст. 41 КЗпП).