Кадровик
Онлайн-консультаціїНормативна базаКласифікаторДКХПЗразки документівПосадові інструкціїНовиниМатеріалиШпаргалкиКалендарКалькуляториВідпочинОкМагазин
Facebook
Telegram

Новини

Новини

Сортувати за
Датою
Фільтр
Головна
Вхід
ГоловнаНовиниЩо таке утримання із ЗП і коли вони застосовуються
Останні новини
19.08.2021

Що таке утримання із ЗП і коли вони застосовуються

Утримання із заробітної плати— це передбачені законодавством суми, на які зменшується заробітна плата при виплаті. Акцентуємо увагу, що конкретні випадки застосування утримань повинні бути передбачені законодавством (ч. 1 ст. 26 Закону України «Про оплату праці»).

Заробітна плата вид стягнень. Зазвичай такі класифікують на:

  1. податкові (податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), військовий збір (ВС)) і,
  2. неподаткові відрахування (всі інші), до яких відносяться:
  • утримання, метою яких є забезпечення виконання зобов'язань перед третіми особами (наприклад, аліменти та інші виплати за виконавчими документами, чи добровільні виплати третім особам за заявою працівника);
  • утримання для покриття заборгованості підприємству, де працює одержувач ЗП.

Заробітна плата: які утримання (відрахування)? Що стосується утримань, які здійснюються за заявою працівника (тобто добровільні) — спрямування відрахувань визначаються самим працівником і дати їх повний перелік достатньо складно. Це можуть бути: внески організаціям, профспілкам, на благодійну допомогу, в рахунок погашення кредитів — і так далі.

Зверніть увагу! Згідно ч. 2 статті 25 Закону України «Про оплату праці» — забороняються відрахування із заробітної плати, метою яких є пряма чи непряма сплата працівником роботодавцю або будь-якому посередникові за одержання або збереження роботи.

Що ж стосується недобровільних утримань із ЗП, тобто таких, що здійснюються незалежно від бажання працівника - для таких передбачено обов'язкове документальне обгрунтування і спрямування коштів чітко регламентовано законом. Це податкові відрахування (хоче працівник чи ні, роботодавець зобов'язаний утримати з нього ПДФО і ВЗ) і це утримання на відрахування за виконавчими документами (перелік виконавчих документів можна знайти в статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р), в тому числі відрахування на аліменти.

Так само, до недобровільним утримань із ЗП відносяться відраховуються на погашення заборгованості самому ж підприємству (роботодавцю). Тут вже чіткий перелік встановлений в частині 2 статті 127 КЗпП, де передбачені такі причини утримань:

1) для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати; для повернення сум, зайво виплачених внаслідок помилок під час підрахунку; для погашення невитраченого і своєчасно не поверненого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості; на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування (інакше варто звертатися до суду — ППВСУ №13 від 24.12.1999 р «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», далі також ППВСУ №13)

У цих випадках роботодавець вправі видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості або з дня виплати неправильно обчисленої суми. Якщо терміну не змогли дотриматися - теж варто звертатися до суду (ППВСУ №13, п.24) або ж за згодою працівника на добровільне списання.

До розрахункових помилок відносяться неправильності в обчисленнях, дворазове нарахування заробітної плати за один і той самий період тощо. Однак — не можуть вважатися такими, що не пов'язані з обчисленнями помилки в застосуванні закону та інших нормативно-правових актів, в тому числі колективного договору.

2) при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку, за невідпрацьовані дні відпустки.

Водночас є винятки — такі відрахування не здійснюються, якщо працівник звільняється з роботи з підстав:

  • призову або вступу на військову (або ж альтернативну) службу працівника або ж роботодавця, переведення працівника на інше підприємство (або перехід на виборну посаду), або ж при відмові працівника перевестися на роботу в іншу місцевість (або з істотними змінами умов праці) (п . 3, 5, 6 статті 36 КЗпП);
  • зміни організації виробництва і праці (в тому числі, при реорганізації, ліквідації підприємства, скорочення штату працівників тощо), виявлення невідповідності працівника займаній посаді, або не появі на роботі більше 4-х місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності (п. 1, 2 і 5 статті 40 КЗпП);
  • при направленні на навчання;
  • у зв'язку з переходом на пенсію.

3) при відшкодуванні шкоди, заподіяної з вини працівника підприємству, установі, організації (стаття 136 КЗпП).

Зверніть увагу! Згідно ч.4 статті 26 Закону України «Про оплату праці» — не допускаються утримання з вихідної допомоги, компенсаційних та інших виплат, на які згідно із законодавством стягнення не накладається. Такі випадки детально розшифровані в ст. 73 Закону України «Про виконавче провадження».

Адвокат Трофименко Ірина, Юридичний ресурс Протокол

Джерело: Юридичний ресурс Протокол
01.04.2024
Звільнення працівника після відпустки, наданої «авансом»: як утримувати зайві нарахування
01.04.2022
Чи можна під час воєнного часу не платити заробітну плату?
03.02.2022
Відповідальність роботодавця за однакові оклади для всіх або більшості працівників
02.09.2021
Уряд змінив Порядок розрахунку середньої зарплати
18.05.2021
Для спортивних установ і молодіжних центрів установили норми оплати праці у 2021 році
Відділ продажу
0-800-213-787
з 9.00 до 18.00
© Кадровик, Ай Ті Сістем Юкрейн, ТОВ, 2017—2025