Дерегуляція трудових відносин: оприлюднено проєкт змін до КЗпП

Зокрема, Мінекономіки пропонує спростити процедури укладення строкового трудового договору та проходження випробування при прийнятті на роботу. А також скасувати ведення графіку відпусток та уточнити норми щодо матеріальної відповідальності працівників.
СПО профспілок оприлюднило для обговорення проєкт Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції трудових відносин".
Як зазначено у пояснювальній записці, розроблено його з метою лібералізації та дебюрократизації трудових відносин, а також спрощення ведення бізнесу.
Для цього пропонується внести низку змін до КЗпП та Законів "Про охорону праці", "Про відпустки", "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності". А саме:
- спростити процедури укладення строкового трудового договору та проходження випробування при прийнятті на роботу;
- оптимізувати порядок надання роботодавцем інформації працівникові про умови, що застосовуються до трудового договору (в тому числі щодо режиму роботи і часу відпочинку, відпусток та ін.);
- виключити необхідність погодження припинення трудових відносин у ряді випадків з представниками профспілок.
Зокрема, у ст. 23 КЗпП уточнюється, що трудовий договір може бути:
- безстроковим, що укладається на невизначений термін;
- строковим, що укладається на визначений строк, встановлений за погодженням сторін або на час виконання певної роботи, але не більше ніж на 5 років.
В окремій статті 23-1 КЗпП буде прописано 14 підстав, за наявності яких укладатимуть строковий трудовий договір. У строковому трудовому договорі, укладеному в письмовій формі, можна буде встановлювати додаткові підстави для його припинення.
Уточено також норми щодо випробування при прийнятті на роботу. Так, випробування не встановлюватиметься при укладенні трудового договору:
- з особою, яка не досягла 18-ти років;
- з вагітною жінкою;
- строком до 12 місяців;
- з особою з інвалідністю, направленою на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;
- в інших випадках, передбачених законодавством.
Важливо
Виключається також необхідність обов'язкового складання роботодавцем правил внутрішнього трудового розпорядку або графіків змінності. Їх ведення залишать на розсуд роботодавця.
Час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) встановлюватимуть у трудовому договорі, укладеному у письмовій формі.
До надурочних робіт та роботи у вихідні пропонується залучати працівників у виняткових випадках та після інформування профспілки.
Також пропонують скасувати ведення графіку відпусток та подання повідомлень про початок відпустки. Їх ведення також залишиться на розсуд роботодавця.
А ще у новій редакції буде викладено розділ IX КЗпП "Матеріальна відповідальність працівника".