Як провести первинний інструктаж з охорони праці

Як проводити первинний інструктаж з охорони праці, куди записувати, що розповідати і хто це усе повинен робити – розглянемо основні кроки вирішення цієї задачі, що дозволить безпечно інтегрувати новоприйнятих працівників у їх робоче середовище від racio.ua
Крок 1
Визначаємо кому потрібно проводити первинний інструктаж з охорони праці.
Правильна відповідь: усім, хто отримав робоче місце на підприємстві.
Якщо точніше та відповідно до законодавства, то проводити первинний інструктаж потрібно таким категоріям працівників:
- новоприйнятим (постійно чи тимчасово);
- тим, що переводиться з одного підрозділу підприємства до іншого;
- тим, що будуть виконувати нову для них роботу;
- відрядженим працівникам іншого підприємства, які беруть безпосередню участь у виробничому процесі на вашому підприємстві.
окрема категорія – це учні, курсанти, слухачі та студенти навчальних закладів, які:
- проходять у вас навчальну практику;
- або в рамках існуючої практики отримують нове навчальне завдання, яке пов’язане з використанням різних механізмів, інструментів, матеріалів тощо.
Первинний інструктаж може проходити як з кожним окремо так і з групою осіб. Наприклад, якщо у вас на склад приймаються 1 комірник і 22 комплектувальники, які будуть виконувати схожу роботу на складі, то їм можна провести цей інструктаж разом.
Крок 2
Хто буде проводити первинний інструктаж?
І тут перший хто спадає на думку – це інженер з охорони праці. І десь там в кутку плаче цей інженер, бо знає, що він не має права цього робити.
Як так і хто це має проводити, запитаєте ви? Давайте розбиратись…
Законодавство говорить, що первинний інструктаж, проводить безпосередній керівник робіт, як правило – це начальник виробництва, завідувач складом, бригадир – той, хто керує виробничим процесом. Ця людина має бути призначена окремим наказом як відповідальна за охорону праці. Для кожного структурного підрозділу може бути свій відповідальний. І як ви побачили, серед списку усіх цих людей, немає інженера з охорони праці, його місія по проведенню інструктажів, закінчилась на вступному інструктажі.
Тепер розглянемо пару практичних кейсів.
Уявимо, підприємство у якого є склад та досить невелике виробництво.
Як тут обрати хто де має проводити інструктаж?
Варіант 1 – Якщо це підприємство доволі мале і не має окремих посад завідувача складу та керуючого виробництвом бо вони підпорядковані безпосередньо директору – в такому випадку відповідальним за обидва підрозділи і є директор. Він особисто проводитиме такий інструктаж і буде ставити свій підпис у журналі.
Варіант 2 – Якщо в штатному розкладі присутні посади керівників таких відділів – у вас є завідувач складом та завідувач виробництвом – призначаємо їх наказом відповідальними за охорону праці по їх підрозділах, а відповідно – і за проведення інструктажів. В такому випадку зав. складом інструктує персонал складу, зав. виробництвом-виробництво, а за директором може залишатися персонал офісу.
Хто б не проводив первинний інструктаж на робочому місці – цей посадовець обов’язково повинен пройти навчання в навчальному центрі з загальних питань охорони праці та додатково – із тих правил, за якими виконують роботи його підлеглі.
Наприклад, якщо зав. складу проводить інструктаж працівнику, який буде виконувати роботи на навантажувачі, то й він сам, крім загального курсу з охорони праці повинен пройти навчання в навчальному центрі по експлуатації навантажувача та вантажно-розвантажувальних роботах та мати відповідні посвідчення.
Крок 3
Де його проводити?
На відміну від вступного інструктажу, у цьому випадку вам не потрібен кабінет з охорони праці. Первинний інструктаж можна проводити безпосередньо на робочому місці. Важливо: первинний інструктаж на робочому місці проводиться ДО того як ваш працівник почав виконувати на ньому доручену йому роботу.
Крок 4
Проводимо сам інструктаж.
Інструктаж на робочому місці проводиться за інструкціями з охорони праці. Для кожного виду робіт або професії має бути своя інструкція. Наприклад вам потрібно провести інструктаж для комірника, у вас має бути інструкція для комірника або при виконанні робіт на складі.
Про що ж саме ми маємо розповісти при проведенні первинного інструктажу?
Висвітліть під час проведення інструктажу наступне:
- загальні відомості про обладнання, яке працівник буде використовувати;
- основні небезпечні виробничі фактори, що виникають під час роботи та особливості їх дії на працівника;
- вимоги до організації роботи та утримання робочого місця;
- ЗІЗ та як ними користуватись;
- порядок підготовки до роботи (перевірка справності обладнання, пускових приладів, інструменту та пристосувань, блокування, заземлення та інших засобів захисту);
- безпечні прийоми та методи роботи;
- вимоги безпеки після закінчення роботи;
- характерні причини виникнення аварій, випадків виробничого травматизму;
- дії при виникненні аварійних ситуацій, надання домедичної допомоги потерпілим.
По завершенню первинного інструктаж, той хто проводив інструктаж повинен перевірити знання у того хто слухав цей інструктаж. Це можна зробити усно, можна розробити тести, або загалом створити систему опитування, яка буде рахувати і перевіряти знання сама. На ваш розсуд.
При незадовільних результатах перевірки знань щодо безпечного виконання робіт протягом 10 днів проводиться додатковий інструктаж і повторна перевірка знань – на практиці таке буває вкрай рідко, але…
Крок 5
Оформлюємо документально факт проведення інструктажу.
Для цього нам потрібен Журнал реєстрації інструктажів на робочому місці.
При заповненні журналу звертайте увагу на те, що зазначено в шапці таблиці – і заповнюйте його відповідно до зазначених там вимог.
Зверніть увагу на те, що у графі 5 мають бути вписані усі інструкції, згідно яких цей інструктаж проводився. Успішно перевірені знання записуються у графі 12 даного журналу. Керівник підписується двічі – в 9 і 12 графах, а працівник на етапі первинного інструктажу тільки у 8 графі.
Ну і як ви всі уже знаєте, що сторінки журналу реєстрації інструктажів повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою.
Як проводити первинний інструктаж з працівникам, які працюють дистанційно?
Тут є два варіанти:
1-й, якщо ваш працівник не використовує ваше обладнання підприємства – ви можете такий інструктаж не проводити.
2-й якщо ви щось працівнику видавали, то ось вам покроковий алгоритм, як провести інструктаж з охорони праці працівнику на дистанційці:
- У положенні про електронний документообіг (такий документ у вас повинен бути, якщо на підприємстві впроваджений електронний документообіг) описуємо декількома абзацами процедуру підписання документації з охорони праці.
Оформляємо трудовий договір, де встановлено формат дистанційної роботи. - Затверджуємо наказом формат проведення інструктажу та обміну документами.
- Проводимо інструктаж онлайн.
- Обмінюємося документами згідно п. 1 та 3.
- Важливо – ваші електронні документи повинні зберігатися так само як і паперові. Це не означає що ви маєте їх друкувати, мова йде про хмарні рішення, зберігання на сервері ел. пошти або десь на локальному комп’ютері. Термін зберігання паперових журналів – 10 років, тому ми можемо припустити, що і цифрові свідоцтва вашого інструктажу варто зберігати так само довго, цей момент теж повинен бути описаний у положенні про електронний документообіг на підприємстві. Погана новина чи не дуже, але як конкретно повинні виглядати ці документи – достеменно не відомо. Тому допоки якийсь окремий формат не встановлено – будемо користуватися встановленою формою паперового журналу, згідно (додатоку 6) Типового положення.
Якщо ви думали, що це все, то ні…
Після інструктажу, новоприйняті працівники які виконують роботи підвищеної небезпеки (наприклад зварювальники, машиністи крана тощо) до початку самостійної роботи повинні під керівництвом досвідчених, кваліфікованих працівників пройти стажування протягом не менше 2-15 змін або дублювання протягом не менше шести змін.
Катерина Грімович
Інженерка з охорони праці