Заява про призначення пенсії може направлятися поштою — ВС

У Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відсутній обов’язок звернення до органу ПФУ особисто та позбавлення можливості надіслати заяву та документи поштою.
Про це нагадав Касаційний адміністративний суд, скасовуючи попередні рішення судів у справі № 200/8218/20-а, інформує «Закон і Бізнес».
Позивач звернувся до управління ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, надіславши її разом із документами засобами поштового зв’язку. Проте отримав лист, в якому зазначено, що заяву про призначення пенсії позивач повинен подати особисто або через представника, документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Позивач оскаржив такі дії до суду. Проте суди першої та апеляційної інстанції в позові відмовили.
Як ауважив КАС, відповідно до п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління ПФУ у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління за місцем проживання (реєстрації).
За правилами п.1.7 Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Пенсійний фонд, який затвердив Порядок, допускає можливість надсилання заяви про призначення пенсії поштою.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Пунктом 4.10 Порядку передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для виплати пенсії орган, що призначає пенсію, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення, яке оформлюється розпорядженням. Надані документи та заява зберігаються в пенсійній справі.
Також КАС зазначив, що безпідставним є покликання судів попередніх інстанцій, в цій частині, на положення п.1.7 Порядку №22-1, оскільки цим пунктом передбачено правила визначення дня звернення за призначенням пенсії, який, у разі пересилання заяви поштою, не може визначатись датою, що зазначена на поштовому штемпелі.