Військовий облік — за що відповідатимуть роботодавці
Роботодавці, які у 2023 року найматимуть на роботу працівників, мають обов’язково звертати увагу на наявність військово-облікових документів у майбутнього співробітника.
Така вимога передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 “Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів”. Так, з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють, зокрема перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа (для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці, для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, для резервістів – військовий квиток.) або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки.
Також даним Порядком передбачено доведення до призовників, військовозобов’язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання).
Персональний облік призовників і військовозобов’язаних передбачає облік відомостей щодо призовників і військовозобов’язаних за місцем їхньої роботи або навчання та покладається на керівників підприємств, установ, організацій, закладів освіти, закладів охорони здоров’я незалежно від підпорядкування та форм власності.
Посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, несуть відповідальність згідно із законом.
Наразі таку відповідальність передбачено статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію – тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста (на сьогодні – 1700грн) до двохсот (3400 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двохсот (3400 грн.) до трьохсот (5100 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот (3400 грн) до трьохсот (5100 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від трьохсот (5100 грн) до п’ятисот (8500 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.