Чи може бути звільнення за власним бажанням у разі надання послуг за договором ЦПХ — консультує Держпраці

Східне міжрегіональне управління залишається надійним асистентом та консультантом для роботодавців та працівників з питань законодавства про працю під час воєнного стану.
До управління звернувся пан Ярослав з окупованого міста Мангуш Донецької області, який тимчасово мешкає у Львівській області, за роз’ясненням з питання можливості звільнення за власним бажанням у разі надання послуг за договором цивільно-правового характеру. Зазначив, що такі договори укладає вже певний час з місцевим підприємцем на надання послуг з ремонту автомобілів.
Відповідь надала заступник начальника відділу управління з питань праці Наталя Морозова.
Інспекторка праці зауважила, найбільш розповсюдженим проявом «тіньової зайнятості» є як раз підміна трудових договорів договорами цивільно-правового характеру (далі – ЦПХ).
Якщо підприємство залучає по договору цивільно-правового характеру окремих осіб, які час від часу надають послуги, виконують певні види робіт, то це не буде порушенням. Якщо ж підприємство довгостроково і масово укладає договори ЦПХ, то це може свідчити про підміну трудових відносин.
При укладанні договору ЦПХ трудових відносин не виникає, сторони діють в межах цивільного права, тому Кодекс законів про працю України не регулює такі відносини, а значить звільнення згідно з підставами, вказаними в КЗпП України, неможливе.