Які пільги має працівник з інвалідністю

На прохання особи з інвалідністю їй установлюють неповний робочий день (тиждень) і створюють пільгові умови праці. Залучення осіб з інвалідністю до надурочних і нічних робіт допускається тільки за їхньою згодою (ст. 172 КЗпП), зазначає ЛІГА:ЗАКОН
Відпустки особам з інвалідністю надають в особливому порядку:
- за їхнім бажанням щорічну відпустку повної тривалості надають до закінчення шестимісячного строку безперервної роботи на цьому підприємстві в перший рік роботи. Крім того, щорічну відпустку надають особам з інвалідністю у зручний для них час (ст. 10 Закону про відпустки);
- тривалість щорічної відпустки для осіб з інвалідністю I і II груп становить 30 календарних днів, III групи – 26 календарних днів (ст. 6 Закону про відпустки);
- тривалість щорічної відпустки без збереження заробітної плати для осіб з інвалідністю I і II груп становить до 60 календарних днів, для III групи – 30 календарних днів (ст. 25 Закону про відпустки).
У разі відмови в працевлаштуванні, ненадання роботи за спеціальністю особи з інвалідністю, направлені за розподілом після закінчення закладу освіти, мають право на відшкодування за рахунок роботодавця витрат на проїзд до місця роботи та назад до місця постійного проживання, а також витрат на проїзд супровідника (ст. 24 Закону № 875).
Особи з інвалідністю внаслідок війни мають переважне право на залишення на роботі в разі скорочення чисельності чи штату працівників (ст. 42 КЗпП).
Особа з інвалідністю має право розірвати строковий трудовий договір достроково в разі, якщо стан її здоров'я перешкоджає виконанню трудових обов'язків (ст. 39 КЗпП).
Трудовий договір не може бути розірвано з ініціативи роботодавця через інвалідність. Винятком є лише випадки, коли за висновком МСЕК ця робота протипоказана за станом здоров'я або інвалідність перешкоджає виконанню професійних обов'язків (ст. 17 Закону № 875).
У всьому іншому розірвання трудового договору з особою з інвалідністю відбувається в загальновстановленому порядку.