Токсичне керівництво губить ваш успіх і здоров'я: що робити

Щодня ви ходите на роботу, яка вбиває всередині вас всю радість, а ввечері повертаєтеся додому злими, незадоволеними, втомленими та відразу починаєте проявляти агресію на рідних або скаржитися дружині/чоловіку на токсичне начальство, непослідовні рішення компанії або хамське ставлення в колективі.
Якщо ви самі розумієте, наскільки шкідливий вплив від такої атмосфери на роботі, то настав час щось змінювати у житті. Або продовжувати сидіти склавши руки, жити з образою на «тих, кому пощастило знайти нормальну роботу».
Як зрозуміти, що у вас токсичний роботодавець допоможе стаття Work.ua
Ось кілька загальних рис токсичного начальника:
- Мікроменеджмент. Токсичні начальники наполягають на тому, щоб заволодіти кожним аспектом вашої роботи. Їм важко довірити членам команди виконання завдань. У разі такого задушливого контролю співробітник може втратити мотивацію.
- Нереалістичні очікування. Хороший керівник встановить вам таку планку, щоб ви могли досягати нових висот, а ще зростали та розвивалися завдяки набутому досвіду. А ось токсичні начальники ставлять настільки високі цілі, що їх неможливо виконати. У результаті співробітники почуваються відчужено і безнадійно.
- Грубість. На зборах токсичний керівник може змусити мовчати співробітників, оскільки вони представляють думку чи ідею, яка не збігається з його власною. Також при особистому спілкуванні з токсичним босом ви можете почути зневажливі коментарі про інших людей (чутки, плітки, гендерні упередження) або побачити мову тіла, наприклад, закочування очей, що свідчить про пасивну реакцію незгоди.
- Некомпетентність. Часто зустрічається ситуація, коли токсичного начальника призначили на керівну посаду, коли він ще повною мірою не має компетенцій, необхідних для управління людьми. Простіше кажучи, він просідає в софт-скілах. Найчастіше такий керівник не поспішає виправляти свої помилки, прокачати навички управління та натомість звинувачує співробітників у своїх промахах.
Якщо пункти збіглися і ви справді працюєте у підпорядкуванні в токсичного начальника, з погляду людського щастя, не зрозуміло, навіщо терпіти таку атмосферу. Хоча, звичайно ж, у кожного може бути своя мотивація, чи то рівень зарплати, чи страх не знайти іншу роботу. Але чи варта гра свічок?
До чого призводить токсичність керівництва
У кращому разі співробітники замикаються в собі, у гіршому — саботують роботу, зганяють злість на близьких і стають такими ж токсичними, щоб «вижити в загрозливому середовищі».
Також слід розуміти, що токсичне керівництво губить ваш успіх та здоров’я. Якщо ви працюєте в місці, де не звертають уваги на психологічний добробут працівників, ризик депресії не просто збільшується, а зростає на 300%. Виходить, ви не просто перебуваєте в небажаному середовищі, а й берете на себе удар, ризикуєте втратити внутрішній спокій, ввести себе у стан депресії й стати агресивними.
Звісно, у такому відношенні співробітника може поглинути образа на керівника. Як це може зашкодити? Доречно буде навести цитату з YouTube-шоу:
«Образа, це отрута, яку ви випили й чекаєте, що стане погано не вам, а комусь іншому».
Як впоратися з токсичним керівництвом
Уявімо, що відбувається щось таке, чого ви не очікували. Наприклад, надворі пішов дощ. Хіба ви переживатимете, а вночі замість сну подумки читатимете погоді гнівні монологи? Навряд чи.
Найімовірніше, за таких умов ви почнете шукати те, що допоможе вам почуватися комфортніше. Наприклад, візьмете з собою на вулицю парасольку або залишитеся вдома, почекаєте, поки дощ закінчиться, викличете таксі та інше. У будь-якому разі ви намагатиметеся залишитися сухими. І це мудрий підхід.
Ви можете ігнорувати токсичність начальства і постійно «мокнути», або «відкриєте парасольку та залишитеся сухим».
Думаєте, токсичність керівництва для вас не є проблемою? Спробуйте простежити, як змінюється ваш настрій протягом дня після розмови з начальником і на що ви зазвичай скаржитесь друзям та рідним.
Кілька порад, які допоможуть вам пом’якшити стосунки з токсичним керівництвом, якщо ви не розглядаєте варіант звільнення:
- Обережніше діліться особистою інформацією. Знання — сила. Що більше токсична людина розуміється на вашому особистому житті, то більше у неї буде над вами влади. Надалі людина може використати емоційне насильство чи маніпуляцію. А ось що менше токсична людина знає про вас, то менше у неї можливостей вас зачепити.
- Завжди будьте організовані та зосереджені. Коли ви більше готові до будь-якої зустрічі, то краще. Тримайте всі необхідні дані, які можуть знадобитися керівнику. Переконайтеся, що ви знаєте про всю інформацію, яку повинні були надати.
- Подбайте про себе. Увага до власного емоційного та фізичного здоров’я має бути пріоритетом, коли ви застрягли у складній ситуації. Щоб впоратися з негативними почуттями, можна спробувати додати до графіку кілька занять, які дозволять вам впоратися з розчаруванням та випустити пару. Наприклад, поговоріть із друзями, які розуміють вас або займіться спортом чи іншою справою, що приносить задоволення.
У будь-якому разі, якщо ви усвідомили, що токсичне ставлення керівництва впливає на вашу працездатність та настрій, не варто витрачати свої ресурси та поступатися психологічним, а іноді фізичним здоров’ям. У вас одне життя, і напевно, ви хочете прожити його щасливо.
Найкращий спосіб подбати про себе, якщо доводиться «уживатися» з токсичною людиною, — вийти з такої ситуації якнайшвидше. Знайдіть нову роботу, своїх клієнтів.
Це може здатися важким завданням, але зупиніться і запитайте себе, як довго ви зможете миритися з неналежним ставленням, перш ніж це вплине на вас. Адже якщо ви залишите «орбіту» токсичної людини та перестанете виснажувати свої ресурси, потім здивуєтеся, як багато у вас розумової та емоційної енергії.